| creatza_5974 a întrebat:

Are cineva prin caietele de romana o compunere care sa descrie o dimineata de primavaca in padure?

Răspuns Câştigător
| BetterThanDrugs a răspuns:

Buna; x

Ca de obicei, şi-n dimineaţa aceea m-am trezit veselă. Era o dimineaţă senină şi răcoroasă, iar calendarul îmi arată data de 25 martie. Am ieşit din casă, m-am oprit în curte şi-am tras în piept aer curat şi rece, venit ca o boare de vânt dinspre păduricea de salcâmi aflată la o distanţă destul de mare de casa noastră.
La un moment dat, ceva, ca o săgeată a traversat curtea-n lung şi s-a pierdut undeva, departe, peste grădini, în albastrul dimineţii. Minunea aceea înaripată era o rândunică şi-n momentul acela o voce sprinţară, venită de peste mări şi ţări, sau poate din adâncul sufletului meu, a strigat: „Bună dimineaţa, pădure!". Atunci am înţeles că au trecut dimineţile geroase, cu viscol ce ne izbea faţa cu înţepături de ace şi ne lumina pe tot parcursul iernii.
Am aşteptat cu nerăbdare să ajung în mijlocul pădurii pentru a admira măreţia ei.
Primăvara, pădurea este de o rară frumuseţe. În primele ore ale dimineţii, razele încă timide şi reci ale soarelui se strecoară printre coroanele arborilor. Pădurea umedă este tăcută. Cărarea trece pe lângă tufe bogate de ferigă, apoi pe sub ramurile dese ale teilor. Pădurea pare încă aţipită. Parcă ar sta în aşteptarea căldurii şi a luminii soarelui.
Seara, înfăţişarea naturii este complet diferită. Culorile se transformă brusc. Contururile pomilor şi arbuştilor se videnţiază deosebit de precis; unele ierburi se îmbracă într-o culoare roşiatică. La apropierea amurgului, cerul se acoperă de o uşoară ceaţă cenuşie. Este atât de multă linişte, încât peisajul pare a fi decorul unui teatru. Dar iată că soarele s-a dus la culcare. Peste o oră luna se ridică sus pe cer, luminând cu strălucirea sa palidă întreaga câmpie. Imediat, siluetele neliniştite ale pinilor se detaşează net, apa unui râu aruncând reflexe argintii spre stâncile de pe mal, în timp ce pe malul opus câmpia pare să se întindă la infinit.
Bogăţia de plante face să existe şi o bogăţie de insecte şi animale. Te surprinde mai ales abundenţa insectelor şi păsărilor; pretutindeni vezi fluturi, gândaci, bondari şi greieri. Fluturii de un negru frumos catifelat zboară mai ales prin poieni şi la marginea pădurii. Uneori se întâmplă să apară apară fluturi coloraţi în galben şi negru sau fluturi ca aripi presărate cu mici pete de un roşu aprins.
Primăvara şi la începutul verii se observă şi păsările, al căror cântec răsună pretutindeni fără încetare. În toate câmpiile pot fi auzite cântând ciocârlia, pitpalacul, cristeiul cu notele sale curioase care seamănă cu un scârţăit. În pădure cântă piţigoiul, pitulicea, iar la marginea pădurilor care străjuiesc malurile apelor- lăcursul şi presura, precum şi regina cântăreţilor, privighetoarea însăşi. Primăvara, păsările cântă toată ziua, dar cu toată forţa glasului lor numai în zori şi în amurg.
Ce plăcut este ca într-o frumoasă zi de primăvară să observi printr-un binoclu o pasăre care cântă! Întoarsă către soare, aruncându-şi căpşorul mic înapoi şi deschizând larg ciocul, ea îşi execută cu măiestrie trilurile. Din când în când pasărea se odihneşte, dar numai pentru puţin timp, atăt cât să-şi recapete forţele necesare pentru a-şi relua cântecul cu şi mai mult elan.
Pădurea, un uriaş colosal va dăinui minunii solare. Năvalnic vor trece anii şi chiar dacă civilizaţia va dispărea, va rămâne cineva care va povesti minunile vegetaţiei: pădurea, dacă o vom ocroti.
Ce desfătare să priveşti pădurea primăvara, cu florile ca nişte cristale, sclipind de frumuseţe în razele soarelui! La vederea pădurii seculare de pe muchia dealului, o picătură de rouă ne cade în inima caldă de copil.
De ce nu putem lungi clipa? Să avem mai mult timp pentru a cutreiera dumbrăvile şi luncile umbroase. Abia atunci, noi, copiii, vom cutreiera, vom picta cu raze de soare Universul într-o altă formă: numai păduri şi oameni sănătoşi!

Sper sa te ajute:*
pup; x

8 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Dimineata de "primavaca"?! De primulbou nu-i buna?

| BetterThanDrugs a răspuns:

Anul acesta primăvara a sosit foarte devreme. Acum natura se trezeşte la viaţă.
În livadă deodată pomii au început să înmugurească. Clasa noastră a hotărât, că va curăţa iar livada, ca în fiecare an. Echipa de grădinari au adus cele necesare pentru a curăţa copacii, din împrejur.Fiecare ştia bine ce va face. Cei care s-au urcat pe scăriţe, au refăcut acum coroanele copacilor, eliminând crenguţele uscate.Astfel parcă, au primit o cuafură nouă.
Alţii au vopsit cu var trunchiurile copacilor până la jumătate, au săpat în jurul lor, aproape lângă rădăcină. Acum livada era curată şi aerisită. Deodată căldura soarelui a dat voie mugurilor din livadă să se desfacă.
Printre florile înmiresmate se auzeau zumzetele albinelor hărnicuţe.
Totul este frumos, parcă s-a desprins dintr-un basm cu zâne, flori, soare, căldură, gâze şi păsări

| BetterThanDrugs a răspuns:

A venit primavara.natura s-a trezit la viată:zumzetul harnicelor albine se aude in tot satul,iarba a prins colt fraged si nou,s-a dus zapada albă,cea dintâi randunică,venita de departe,taie albastrul cerului ca o sageata,copacii sunt in floare, mierla fluieră în zăvoi,noaptea a scazut,ziua a crescut,campul a inverzit, zboara gandacei de tot neamul, peste tot flori, verdeaţă, pomi în floare, zumzet de albine, ciripit de păsărele, mieii se joaca pe campul verde.toate aceste sunt semne ca fiica cea mai tanara si mai frumoasa a sosoit si la noi

| BetterThanDrugs a răspuns:

In sfarsit a sosit si mult asteptata primavara…! Odata cu ea, natura si-a dat jos mantia alba, purtata o iarna intreaga si s-a trezit la viata!
Soarele putin palid isi strecoara razele printre crengile copacilor adormiti. Iarba cea verde incepe sa incolteasca. Pasarile migratoare se intorc linistite din tarile calde, stiind ca aici, in tara lor neschimbata vor gasi un loc unde isi vor face cuibul si se vor inmulti. Ciocarlia canta cu glasul ei dulce, triluri maiestre care incanta toata natura. In vazduh se plimba mirosul minunatelor flori. Pe campuri si dealuri se vad in numar inmultit plapanzii ghiocei, care asculta cu drag freamatul naturii. In gradina primaverii este un iaz, cu apa proaspata si cristalina. Imprejur sunt numai flori multicolore.
Fiica cea mai tanara a anului, a adus odata cu ea multa bucurie. Totul este ca intr-un vis: pasari de tot felul cu ciripitul lor, florile de toate culorile care improspateaza natura, iarba cea proaspata, izvorul cel cristalin si cel mai important element, soarele care trimite oamenilor o raza de speranta

| Bellabelutsag a răspuns:

Sczz sper ca Cea de jos De sub mine sa nu se supere dar aia e luata depe netca am pus-o acolo pe google si mi-a dat-o ma rogg e treaba voastra ceau:*:*

| ๓ยเ a răspuns:

De adouavaca nu e buna?

| alexandra_3024 a răspuns:

Sunt foarte frumoase compunerile tale. Tu le-ai compus?

| larylarysuka a răspuns:

Cum arata o padure dimineata?