| EmaS a întrebat:

Are pacatul originar vreo legatura cu sexul? I-a alungat Dumnezeu pe Adam si Eva din Gradina pentru ca au facut sex?

22 răspunsuri:
| EmaS explică:

Jasser, astept raspunsul tau la intrebarea mea!happy

| Angel0 a răspuns:

Sarpele este cheia.Anumite adevaruri pot fi doar revelate.Nu o sa le gasesti scrise nicaieri.
Si in alte culturi sarpele are acelasi semnificat.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu cunosc cuvantul sex, cunosc cuvantul dragoste, iar a face dragoste inseamna a iubi, iar iubirea nu este pacat.

| doctorandus a răspuns:

Daca intri la secta lui Sun Myung Moon, da, altfel nu.

| EmaS explică (pentru doctorandus):

Ce-i aia? Cu ce se mananca?!

| milan9 a răspuns:

Să fie cumva acesta pomul interzis?

| dragos9234 a răspuns:

Nu,i-a alungat ca au mancat un mar.

| EmaS explică (pentru dragos9234):

Crezi tu ca din cauza unui mar?

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Nu,pentru ca au nesocotit porunca lui dumnezeu.

| dragos9234 a răspuns:

"vreau o dovada care sa-ti sprijine afirmatia!"
Ce ai vrut sa spui mai exact?

| dragos9234 a răspuns:

Tu macar stii ca nu cred in dumnezeu?

| dragos9234 a răspuns:

Gandesti,nu gandesti tot in minciuna traiesti.(Rima inclusa)

| Dorugar a răspuns:

Nu pentru ca ei faceau sex si cand erau animale fara minte, asa cum mai sunt si azi de exemplu oile, chiar si daca fac parte din nu stiu a cui turma!

| reihiuke a răspuns:

Pot sa te intreb de unde ai luat interpretarea aceasta? Este un film care sustine aceasta teorie. "Sex: The Secret Gate to Eden". Este dupa invataturile unui maestru, Samael Aun Weor.

| Silviuloan a răspuns:

Nu are nicio legatura una cu alta.

| casablanca40 a răspuns:

Ai raspunsul in Biblie.

| TrentonChase a răspuns:

Pentru binele Bibliei ar fi bine ca nu acesta sa fie mesajul subliminal din spatele povestii cu adam si eva, iar in Biblie nu cred ca face referire la asta acolo se vorbeste despre "pomul cunoasterii" din care a muscat Eva si dupa i-a dat si lui Adam...in fine este absurd sa incerci sa sustii Biblia cu argumente si dovezi iar toate interpretarile care se fac asupra ei plus toate modificarile pe care le-a suferit (de traduceri nici nu mai spun) o obliga intr-un fel sa recunoasca ca este doar o carte de basme si incercari de a interpreta fenomenele naturii de acum cateva mii de ani cand nu exista stiinta si aparatura moderna din zilele noastre.

| EmaS explică (pentru TrentonChase):

O Carte care are putere sa schimbe oameni, destine, vieti!

| TrentonChase a răspuns (pentru EmaS):

Deja a facut-o, pe multi i-a converitit in atei, altora le-a intarit ateismul, altii au luat-o de buna, majoritatea n-au citit-o inca etc... cert e ca s-a vandut in 6 miliarde de exemplare, mie mi-a placut pe alocuri ca si povestiri cu pilde si chestii de astea cand eram copil dar este o blasfemie sa o numesti cuvantul lui Dumnezeu, el a fost inventat...

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Da, ca julvernu'.

| TCosmin a răspuns:

NU...Dupa ce au fost condamnati au avut copii.

| MarijuanaFanNr1 a răspuns:

Sexul nu este un pacat pentru ca dumnezeu a creeat corpul uman si e ceva normal si nu cred ca cineva poate trai fara sa faca sex