| martensica a întrebat:

"artistii" se SCRIE sau se SCRIU cu doi de i? care varianta este corecta avand in vedere ca ma refer la un cuvant. Ma intereseaza in contextul acesta cum este corect, scrie sau scriu.

10 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Se scrie, deoarece se subintelege ca e vorba de un cuvant. "(Cuvantul) artistii se scrie cu doi de "i".

HepHap
| HepHap a răspuns:

Adyth, era alta intrebarea: "se scrie" sau "se scriu"?

HepHap
| HepHap a răspuns:

"Artistii" se scrie cu doi i (deci nu fara ghilimele)

HepHap
| HepHap a răspuns:

@kittyalexandra

nici tu nu ai inteles intrebarea happy

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Depinde de context. Se scrie "artisti" intr-un context de genu': "La vernisaj au fost multi artisti", sau cu 2i cand te referi la cineva anume: "Artistii aceia au facut ceva special". Sper ca am reusit sa te lamuresc. Si in exprimarea ta ar fi trebuit sa fie "artisti" se scrie (pentru ca te referi la cuvant, iar cuvantul se scrie).

| adyth a răspuns:

Daca zici simplu "artisti" e cu un singur "i"
dar daca este intr'o fraza/propozitie in care se vorbeste despre ei folosesti cu doi de "i"
adica depinde de contextul in care este folosit cuvantul
dar ca cuvant
cu un singur "i"

| ClaudiaFanMiley a răspuns:

Artistii se scrie cu doi i (si doi i nu doi de i)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"artistii" se scrie cu doi "i", fiindca te referi la cuvantul "artistii", nu la artistii aia de pe scena

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Artistii se ''scrie'' cu doi de i, deoarece este vorba de cuvantul ''artistii''. daca spuneam,, artistii ''scriu''cu doi de i, este vorba de o actiune a subiectului ''artistii'' si trebuie sa acorde cu verbul a scrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Post dublu