| Claudiu120719 a întrebat:

As avea nevoie sa imi dati si mie cum se formeaza la engleza:
1. Present simple
2. Present continuous
3. Present Perfect Simple
4. Present Perfect Continuous
5. Past Tense Simple
6. Past Tense Continuous

Gen: S+... dar am nevoie atat la propozitii afirmative cat si interogative si negative.

Pe langa asta as vrea sa mi se explice ce timp de actiune reprezinta fiecare.

Accept si site-uri ca raspuns, daca sunt corecte si contin raspunsul la toata intrebarea si nu doar jumatate din ea( in cazul celui/celei ce vrea funda...)

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| alekoala55 a răspuns:

Present simple: se foloseste pentru a exprima actiuni obisnuite repetate ( o sa iti dai seama cand il folosesti dupa adverbe: always, usually, sometimes etc )
Forme:
A: S+Vb.+s/es (es se fol La pers a 3-a sg.)
Ibig grino/Does (does la he, she, it)+S+vb.
N:S+don't/doesn't +vb
Restul o sa iți dau maine

| Claudiu120719 explică (pentru alekoala55):

Multumesc,astept si completarile ^^

3 răspunsuri:
| pastru009 a răspuns:

Buna.
1. PREZENTUL SIMPLU se foloseste pentru actiuni obisnuite sau repetate. De asemenea se mai foloseste cand vorbesti despre programe sau evenimente fixate.
ex: I go to the gym in every weekend. (Ma duc la sala in fiecare weekend.)
Se formeaza din:
S+ Verb+ terminatia s/es. (S si ES- se foloseste pentru persoanele he, she, it la singular).
De asemenea, exista adverbe de timp ce iti indica timpul prezent simplu:
sometimes(cateodata), always(intotdeauna), often(deseori), rarely(rareori, arareori), usually(de obicei) etc.
Interogativ: Do/Does + S+ verb
Does she eat cereals every morning?
Daca ai does, acel "es" apare deja(do+es=does), asa ca ar fi o greseala daca ai mai pune inca un "es" sau "s" la verb.
ex: Does she eats her breakfast every morning? -gresit.
Does she eat her breakfast every morning? -corect.
Negativ: S+ Don't/Doesn't+ Verb(care este tot fara s si es).
ex: She doesn't go there often. (Nu se duce acolo deseori).
I don't drive always, because of my older brother. (Nu conduc intotdeauna, din cauza fratelui meu mai mare).

2. PRESENTUL CONTINUU se foloseste atunci cand actiunea se petrece in timpul vorbirii.
ex: I am speaking to you. (Iti vorbesc.)
S+ auxiliarul "To be"(pe care il conjugi in functie de subiect)+ Verb+ terminatia "ING".
ex: I am going to my friend's home.(Ma duc acasa la prietena mea.)
Interogativ: Am I going to?
Are you going...
etc.
Deci: Vb " to be" + S+ vb.+ terminatia "ing".
Negativ: I am not going to...
You are not going to...
etc.
Deci: S+ auxiliarul "to be" + negatia "not"+ verb+ terminatia "ing"
Adverbe de timp: now(acum) si in this moment(in acest moment).

3. Perfectul prezent simplu: http://www.englez.ro/verb_perfectul_prezent_simplu.html

4. Prezentul perfect continuu: http://www.marplo.net/engleza/prezent_perfect_continuu-g

5.TRECUTUL SIMPLU si 6.TRECUTUL CONTINUU : http://www.marplo.net/engleza/trecutul_simplu_continuu-g
Site-urile sunt foarte bine scrise. :)

| Grabovschi_Robert_1992 a răspuns:

Http://www.gramatica-limbii-engleze-online.ro/ si mai cauti pe site-ul acesta ce ai nevoie