| Cosmin_Stancu_1982 a întrebat:

As avea si eu o intrebare si anume, merita stresul de la liceu pentru medie? Spre exemplu am intrat la un liceu din orasul meu, al treilea ca medie, si pe primul semestru mi-a iesit o medie destul de mare pe profil de mate info intensiv engleza, dar acum pe al doilea semestru iar a inceput o asa zisa competitie intre colegi, sa scoatem media mai mare si nu stiu ce chestii poate pentru diploma de primele locuri la medie. Problema este ca e destul de stresant si nu stiu daca merita atata sa scoti la fiecare medie cat mai mare de 9-10 e extrem de greu si pe acest profil mai ales.

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Din proprie experienta, mediile din liceu sunt fix 0, tot ce conteaza e media din bac si media la admitere, cel mai bun prieten al meu a intrat la facultatea de IT din Galati, acolo o sa ma duc si eu anul asta ca acum am stat acasa 1 an dupa ce am luat bac-ul, a avut media 8, 05 in bac si 9 admitere, in ciuda faptului ca in liceu nu avea note foarte mari.era un elev de nota 7, iar dupa ce a intrat a realizat ca sunt multi cu media de la bac+admitere de aproximativ 7 care au intrat la buget, sa zicem ca sunt 30 de locuri in total, 5 dintre ele la taxa iar restul la buget, deci primii 25 ca si medie s-au asigurat, acum depinde si de facultatea la care o sa dai, sfatul meu este sa iei note cat mai bune, dar sa nu te fortezi prea tare fiindca nu merita, oricum tot acelasi rezultat va fi.

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu prea merita, in zilele noastre conteaza BAc-ul pentru admiterea la facultate, iar al unele bac-ul + examen de admitere, media anilor de la liceu va fi utila doar in caz de egalitate.

| AliGab a răspuns:

Este bine a invata si a incerca sa ai note cat mai mari, dar ai grija sa nu te epuizezi. Acum nici sa treci in extrema cealalta de relaxare totala, ca nu vin rezultatele bune pe nepusa masa. Toate sa le faci cu discernamant. Trebuie sa muncesti si sa te odihnesti intr-o proportie care sa iti ofere echilibru.

| Lostlyric a răspuns:

Merita chiar foarte mult. Facultatile care cer dosar de admitere, se bazeaza si pe mediile din liceu la diverse materii, in functie de fiecare Facultate in parte. Merita, merita. Ba, iti poti scoate o medie decenta chiar daca esuezi la examenul de admitere si ai o nota proasta. Acum na, numai daca vrei sa ai sansa unui loc la buget. Iar daca mergi mai departe pe mate-info, la facultate, se bat multi pe locuri.

Întrebări recente