| caticati a întrebat:

As dori o lista CAT MAI COMPLETA cu operele care se pot invata pentru bacalaureat astfel incat sa imi aleg singura ce vreau sa invat. Am cautat pe net dar sunt diferite si as dori una cat mai completa. Eventual de la cineva care are lista de la prof. de meditatii sau care are prof. bun la ora.

Răspuns Câştigător
| AngelBoy a răspuns:

SCHEMA OPERELOR LITERARE
I. PROZA –specii narative

1.Basmul cult – Ion Creangă, Povestea lui Harap-Alb
2. Povestirea – Mihail Sadoveanu, Hanul ancuţei

II. NUVELA
a) Nuvela istorică – Costache Negruzzi, Alexandru Lăpuşneanul
b) Nuvela Fantastică – Mircea Eliade, La Ţigănci sau – Mihai Eminescu, Sărmanul Dionis
c) Nuvela psihologică – Ioan Slavici, Moara cu noroc

III. ROMANUL

Romanul de până la al doilea război mondial – (perioada interbelică)
a)Romanul tradiţional – Ioan Slavici, Mara
b)Romanul de tip obiectiv – Liviu Rebreanu, Ion
c)Romanul modern de tip subiectiv – Camil Petrescu, Ultima noapte de dragoste întâia noapte de război sau Patul lui Procust
d)Romanul realist – George Călinescu, Enigma Otiliei

Romanul de după la al doilea război mondial – (perioada postbelică), Marin Preda - Moromeţii

IV. DRAMATURGIA –specii dramatice
1. Comedia – I.L.Caragiale, O scrisoare pierdută
2. Drama – Camil Petrescu, Jocul ielelor; Act Veneţian

V. POEZIA – evoluţie
1. Paşoptismul – Vasile Alexandri, Mezul iernii; Malul Siretului
2. Mihai Eminescu – Luceafărul, Floare albastră, ScrisoareaI, Oda în metru antic, Sara pe deal
3. Simbolismul – George Bacovia, Plumb; Lăcustră
4. Tradiţionalismul – Vasile Voiculescu - In gradina Ghetsemani; Ion Pilat - Aci sosi de vremuri
5. Modernismul
a. Lucian Blaga -Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
b. Tudor Arghezi - Testament; Flori de mucigai
c. Ion Barbu - Riga Crypto şi lapona Enigel

6. Neomodernismul – Nichita Stănescu (În dulcele stil clasic; Către Galateea; Cântec)

VI. EPOCI ŞI IDEOLOGII LITERARE
1. Introducţie la Dacia literară – Mihail Kogălniceanu
2. Junimea şi revista Convorbiri literare– Titu Maiorescu
3. Modernismul interbelic(perioada interbelică) – Eugen Lovinescu

Asta este planul dupa care m-am ghidat eu si am reusit sa obtin la romana nota 9, 10 (fara sa copiez vreun cuvant).

| caticati explică (pentru AngelBoy):

Mersi si felicitari pentru bac!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Aici le găsești povestite pe scurt pe cele mai multe din listă http://lecturirecenzate.ro/