| Andrusk2 a întrebat:

Buna, TPU!
Cum pot face sa învăț toate operele pentru bac, sa le stiu pe de rost, sa nu ma încurc in ele? Ma panicheaza faptul ca sunt multe, si nu vreau sa ma pierd la bacalaureat.

9 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Pai inveti una la 3 zile, simplu.

| Werrich a răspuns:

Sunt niște cărticele care cuprind ideile principale ale operelor pentru bac la limba și literatura română, se numesc "Memo".

| TheStrategist a răspuns:

Încearcă să le înveți pe rând și logic.

| Lovelife00018 a răspuns:

In primul rand, te ajuta mult daca le-ai citit pe parcursul liceului. Ca sa reusesti sa inveti eseul trebuie sa ai habar despre ce se vorbeste acolo. Daca nu le-ai citit, cauta un rezumat pe net si noteaza-ti eventual principalele personaje si evenimentele importante. Iti recomand cartea asta https://www.librariadelfin.ro/......cu--i36675 Link-ul e de la Delfin dar poti sa il iei de unde vrei/il gasesti la un pret mai bun. Am dat si eu bacul anul acesta si m-a ajutat sa inteleg mai bine romanul "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi", deoarece n-am avut timp sa-l citesc.
In al doilea rand, conteaza daca faci meditatii sau nu. Eu am luat 8, 5 invatand singura, deci nu e imposibil. Daca nu faci meditatii, dupa ce ai inteles despre ce e vorba in opera, te apuci sa iti faci eseul. Prima oara, fa-l schematic, cu liniute. Adica: prima liniuta- pui date despre autor, anul si locul aparitiei, etc. In cartea de mai sus gasesti si scheme pentru eseu. Mie mi se par putin prea dezvoltate ideile acolo, mai ales ca eu am fost la profil real. Ca sa fii sigur ca faci ce trebuie, uita-te pe subiectele de bac si vezi ca la eseu ai deja niste liniute cu ce ar trebui sa gaseasca profesorul in lucrarea ta cand o sa citeasca. Orienteaza-te de acolo si eventual mai cauta pe net structura unui eseu de bac sau roaga un coleg sa te ajute. Daca faci meditatii si ai deja eseul facut pentru fiecare, incearca oricum sa-ti faci o schema. Pe mine asta m-a ajutat cel mai mult, poti sa incerci, poate te ajuta si pe tine. De asemenea, asa cum am precizat mai sus, e important sa citesti si opera/rezumatul.
Chiar daca esti a 12-a, nu iti face probleme, ai o groaza de timp sa le inveti, trebuie doar sa te tii de un program bine stabilit de tine. Sunt in jur de 12 opere, daca inveti una pe saptamana e perfect din punctul meu de vedere. Nu uita sa repeti si ce ai invatat din urma, pentru ca altfel se uita. Si poti sa incepi de acum sa lucrezi subiectele 1 si 2 de la testele de antrenament din 2020 si 2021, te ajuta mult. Succes!

| dinaprilie a răspuns (pentru Lovelife00018):

Can you help him outside this internet page?

| Lovelife00018 a răspuns (pentru dinaprilie):

Actually, dalaughing))

| dinaprilie a răspuns (pentru Lovelife00018):

happy

| Lovelife00018 a răspuns (pentru dinaprilie):

Bine ca mi-ai adus aminte, ca uitasem ca am salvat link-ul cu materialelelaughing)))))

| Lovelife00018 a răspuns:

Https://drive.google.com/drive/folders/1Rv1a5tc-774fpisbBknrNZhXK8W0ESCr Ai aici un link cu toata materia de bac de la profilul uman. Gasesti si un folder la romana cu exemple de raspuns pentru subiectul 1, exemple pentru tot ce iti poate pica la subiectul 2 iar la subiectul 3 iti iei ce ai nevoie, nu intra toate eseurile de acolo daca esti la real.