| ionutdragomir a întrebat:

As dori sa aflu ce profil mi-as putea alege la Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei si ce materii se studiaza in primul an? Multumesc

1 răspuns:
| psiholoaga a răspuns:

Cum "profil"? Asta e facultatea. Are specializari: psihopedagogie si psihologie. Psihopedagogia se axeaza pe patologiile copiilor, pe predare copiilor cu diverse handicapuri (poti deveni, de exemplu, logoped), iar psihologia pe consilierea, terapia persoanelor cu tulburari patologice sau intre limitele normalitatii. La psihologie faci istoria psihologiei, fundamentele psihologiei, psihologie experimentala (de laborator), statistica, neuropsihologie, comunicare...Cam asta am facut eu, poate or mai fi modificat programa de acum cativa ani.