| Jikatuki a întrebat:

As dori sa stiu si eu, findca am tot cautat pe google referitor la licee cu frecventa redusa si as vrea sa stiu parerea voastra, daca ar fi o decizie buna de a merge la un liceu cu frecventa redusa sau nu. Ma intereseaza in mod special colectivul elevilor si felul de predare al profesorilor ( din ce am inteles, initial nu prea ai motivatie de a invata in caz ca mergi la un liceu de acest gen )

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Parerea mea este ca daca vrei, poti sa inveti oriunde indiferent ca esti la zi sau la frecventa redusa.Eu sunt la frecventa redusa la liceu dupa ce am fost la zi.Ai 3 saptamani de predare si apoi 2 de evaluare intr-un semestru, si sunt 2 semestre.Liceele cu frecventa redusa sunt pentru cei ce si muncesc sau din anumite motive nu au putut termina la timp.Eu am avut probleme medicale si am amanat ani scolari la zi si de asta sunt la FR.In general, daca vrei mai multa calitate a invatamantului la FR poti sa te duci la un liceu particular care are clase de frecventa redusa acolo dai o taxa si profesorii se implica mai mult.Sau poti alege seralul, dar trebuie sa te duci zilnic.Seralul este tot o forma pentru cei peste 18 ani si e ca la zi, in fiecare zi, numai ca se face ore dupa 16:00.
Eu zic ca poti invata oriunde,si la zi si la FR si la seral,nu conteaza, daca vrei inveti in particular, iei meditatii, iti cumperi carti si te apuci de studiu.
Sunt absolventi de FR care au luat bacalaureatul cu note mari, sunt si absolventi care nu au trecut.Deci nu e o regula.Chestia cu la FR nu poti sa iei bac-ul e gresit. Uite-te la licee la bac pe net si vezi ca sunt si elevi de la FR sau de la seral care au luat bacalaureatul, au invatat.
Deci daca vrei poti.Colectivul va fi format la FR din oameni maturi, sau peste 22 ani..fiecare poate avand copil si familie si nu au mai putut continua scoala la vremea ei din anumite motive, sau pot fi ca mine cu diverse probleme. Oricum si la FR profesorii sunt obligati sa predea in cele 3 saptamani la fel ca la zi.Nu exista abateri in sensul sa nu se faca cele 3 saptamani sau sa nu predea.
Am uitat ceva, la liceele private unde au clase cu frecventa redusa te duci in fiecare weekend, e diferit fata de la stat unde te duci de luni pana vineri 3 saptamani.La privat te duci in fiecare weekend pe parcursul unui semestru.
Deci daca vrei FR alege un liceu privat, asta daca doresti cum ai zis calitate la profesori, in modul de a preda, de obicei la privat profesorii sunt mult mai buni si mai implicati fata de cei de stat.Dar nu e o regula. Oriunde poti invata carte daca vrei.La FR normal e sa studiezi singur acasa, se bazeaza mult pe studiu individual si o sa primesti si la stat si la privat suporturi de curs dupa care sa inveti.happy Daca ai timp insa, du-te zilnic la seral. Daca nu alege FR.Succes

| neutrino a răspuns:

Ai inteles bine si daca nu ai pretentie de a lua bacul, atunci poti face acest pas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu nu vrei sa inveti foarte mult poti sa te duci acolo sau ai putea sa alegi un liceu in care se invata bine, dar nu greu si vei sti ca poti ajunge ceva.