| mihaela94_9486 a întrebat:

As fi interesata sa dau testul Cambridge la engleza. Se poate da si in Timisoara? Stiti vreun site unde sa fie afisate cerintele? Daca il iau si am diploma, cu ce ma ajuta aceasta, pot fi translator( de exemplu ca job part time) apoi fara sa fac facultatea de litere? Nu imi plac limbile (cred ca m-as duce mai degraba mai departe pe informatica) dar stiu bine engleza, stiu sa traduc.

Răspuns Câştigător
| babyblue a răspuns:

Uite aici...http://www.tpu.ro/......e-am-vrut/
Acum mult timp am pus cam aceeasi intrebare si unii utilizatori m-au lamurit.Citeste raspunsurile. Poate te pot ajuta.

Succes.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate da si in Timisoara. Inscrierile se fac la la BCU, sectia Multimedia.
Informatii detaliate despre certificatele Cambridge gasesti aici: http://www.cambridgeesol.org/exams/general-english/index.html.

Certificatele Cambridge sunt de mai multe feluri, impartite pe nivel de cunostinte. In primul rand, trebuie sa vezi unde te situezi. Apoi te poti hotari pentru unul dintre examene. Insa trebuie sa ai in minte scopul pe care il urmaresti. Certificatul Cambridge iti certifica nivelul de limba engleza si e valoros pentru ca e recunoscut international.
In Romania, iti inlocuieste proba de engleza de la bac si in functie de facultate, nu mai e necesar la licenta sa dai proba de limba straina.
In strainatate, exista multe universitati care iti cer un atestat al limbii engleze si care accepta certificatele Cambridge.

Asa cum au sugerat si altii, e indicat sa apelezi la un profesor care sa te indrume. Solutia pe care ti-o propun eu e sa mergi la centrul de limbi straine ExamPlus. Iti testeaza nivelul de limba si te indruma catre un examen sau altul, care ti-e potrivit. In plus tot acolo poti sa urmezi un curs de pregatire pentru examenele Cambridge. Ii gaseste in spatele liceului Loga pe M. Eminescu 36. Poti sa le scrii si un mail sa le ceri informatii, sunt foarte prompti de obicei - contact@examplus.ro. La ExamPlus sunt profesori care sunt examinatori Cambridge, deci sigur stiu sa te indrume.

| mihaela94_9486 explică:

Multumesc, babyblue. happy

Intre timp am aflat si ca diploma aceasta te scapa si de BACul la engleza. tongue