| AdeSkumpa a întrebat:

As vrea niste expresii despre ploaie. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Bună,
Eu în compuneri folosesc des:
"Afară plouă cu dragoste/iubire, dar eu sunt înăuntru."
"Picaturile cazande dansau gratios in lumina felinarului. Frunzele galbui se desprindeau sub greutatea stropilor de ploie, cea mai frumoasa ploaie. O ploaie de noiembrie."
Depinde şi ce fel de ploaie e.
Eu când am nevoie de inspiraţie ascult sunetul ploii (pe youtube).
Numai bine!

4 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

Cele mai frumoase expresii sunt cele pe care le faci tu, nu cele luate din carti sau de pe net...

De exemplu: "Un singur ecran ma desparte de bataile ploii.Le pot vedea, le pot auzi...Mi-as dori sa pot sparge fereastra asta ce ma instraineaza tot mai mult de stropii reci si curati(...)"

Ti-am da deja doua fraze decat cateva expresii, dar sper ca ai inteles adevaratul mesaj.

| e1xtz a răspuns:

...si cand vine cate o ploaie, iti bagi p.la ea de oaie. daca ai su 15 ani ignora rasphappy

| ta5232545 a răspuns:

A spălat frunzele cu ploaia rece.
ploua întruna, ploaie măruntă şi bătea un vânt iute şi rece.

| Sara16 a răspuns:

1.Ploaia rece ca gheata in dimineata iernii.
2.Stropii de ploaie ca niste margele de argint.
3.Ploaia stralucitoare acopera tot satul.
4.Din cer cad stelute ude.
5.Norii plang cu lacrimi de cristal.
6.Ploaia ca o perdea de apa.
7.Ploaie de vara.
FUNDA?