| FaithGaga a întrebat:

As vrea sa fac, eu si colegul meu, o poveste despre ZOMBIE, dar nu ne vine nicio idee! Stie cineva? Am nevoie de raspuns urgent, deoarece maine trebuie ca povestea sa fie finalizata! Promit ca dau funda!

Răspuns Câştigător
| Alexalice10 a răspuns:

Ai putea sa vorbești despre un oraș plin cu zombii, in care oamenii trăiesc alături de ei fara sa știe de existența lor. Poți sa zici si cum au apărut zombii. Poți sa inventezi tu ceva, dar uite o idee: s-au transformat in zombii cei care au murit in urma muscaturii vampirilor. Poți sa descrii orașul si apoi sa zici ca apar din ce in ce mai oameni transformati in zombi, iar oamenii care au mai rămas, vreo 4-5, vor sa ii omoare. Si de aici povestesti cum ii omoara zombii pe fiecare. Si la sfârșit zici ca nu se mai știe nimic despre acel oraș pentru oamenilor le e frica sa fie in prajma acelui loc si de aceea au plecat din jurul lui, ba chiar au uitat unde este. Sper ca ți-am dat o idee, momentan nu imi vine nimic mai bun in minte.

PS:știu ca vampirii nu au nici o legătura cu restul povestii, dar sunt un pic obsedata de ei

3 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Mi-a venit acum o idee.sună aşa:
într-o zi,eu şi un amic am văzut lângă casa noastră,o casă veche şi părăsită. amicul meu, a spus:
-haide, Alex! nu este nimic infricoşător! este doar o casă. atâta tot!
-nu ştiu.pare cam sinistră.am spus eu.
-nu fi aşa fricos! haide! a spus cu încăpăţânare amicul meu.
-bine, bine.am renunţat eu.
noi am mers in faţa ei.eu am spus:
-uite, dacă se intampla ceva, ce facem?
-fugim.a spus amicul.
am luat cuvintele lui ca pe un ordin şi mi-am spus ca nu am de ce să ma sperii.
am deschis uşa.totul era plin de praf.eu am inceput sa tuşesc.
-ce-ai paţit? intreaba prietenul meu.
-tuşesc de la atat preaf,am spus eu.
-mai încet! poate auzim ceva! a ţipat baiatul.
-ok, ok.m-am scuzat eu.
dintr-o dată, auzim paşi.eu m-am speriat şi i-am spus amicului ca este mai bine sa plecăm.el nu ma ascultat şi a vrut sa rămânem acolo.mi-a venit in minte:de ce sa pierd? hai! trebuie sa mă incurajez singur!
apoi am urcat la etaj.intrăm intr-o cameră. acolo era un dulap mare.amicul meu pe nume Bogdan a spus:
-hai sa vedem ce e acolo!
am deschis dulapul iar acolo era un trup de om mort.ne-am speriat foarte tare si am inceput sa ţipăm.acel cadavru s-a ridicat în picioare.noi am fugit cât de repede am putut afara din acea casă. când o mai vedem, stăm la mare distanţă de ea.
sper ca ţi-a plăcut!

| KinG133 a răspuns:

Apocalipsa a ajuns în România şi ea a fost adusă de zombi. Cadavrele reanimate pun stăpînire, încet dar sigur, pe toate marile oraşe ale ţării. De la Constanţa la Satu Mare, de la Iaşi la Turnu-Severin, morţii ies din morminte cu miile. În cele mai izolate cătune, bătrînii cu frică de Dumnezeu îşi văd cu ochii cele mai oribile coşmaruri. Cu moarte pe moarte călcînd, spune Cartea Sfîntă, însă nimeni nu s-a gîndit vreodată că ziua aceea va veni.

Căutăm proze scurte (nu mai mult de 40.000 de semne, cu spaţii cu tot) care să ofere cititorului o viziune românească asupra apocalipsei aduse de morţii-vii. Autorii au libertate deplină în alegerea temei, a modului de abordare, a timpului povestirii. (Nu acceptăm însă parodii.) Ne interesează ca textul să creeze un univers credibil, în care ameninţarea zombilor să inspire teamă. Apreciem, cu atât mai mult, personajele bine conturate, bine motivate, cu o evoluţie firească. Orice proză bună cu zombi se bazează şi pe subtext; prin urmare, încurajăm folosirea temei subsidiare şi descurajăm gratuitatea şi efectul facil.

Textele vor fi culese cu caractere Times New Roman, folosind obligatoriu diacriticele. Vor fi salvate în format DOC şi vor fi trimise via e-mail la adresa next @ millenniumpress.ro pînă cel tîrziu la data de 1 august 2011, miezul nopţii.

Rezultatul final va fi un nou volum în seria Antologiilor Millennium, selecția textelor urmînd să fie făcută de Mircea Pricăjan, unul dintre puținii noștri specialiști în literatură horror. sper sa iti placalaughing nu prea m pricep...

| KinG133 a răspuns:

Apocalipsa a ajuns în România şi ea a fost adusă de zombi. Cadavrele reanimate pun stăpînire, încet dar sigur, pe toate marile oraşe ale ţării. De la Constanţa la Satu Mare, de la Iaşi la Turnu-Severin, morţii ies din morminte cu miile. În cele mai izolate cătune, bătrînii cu frică de Dumnezeu îşi văd cu ochii cele mai oribile coşmaruri. Cu moarte pe moarte călcînd, spune Cartea Sfîntă, însă nimeni nu s-a gîndit vreodată că ziua aceea va veni.

Căutăm proze scurte (nu mai mult de 40.000 de semne, cu spaţii cu tot) care să ofere cititorului o viziune românească asupra apocalipsei aduse de morţii-vii. Autorii au libertate deplină în alegerea temei, a modului de abordare, a timpului povestirii. (Nu acceptăm însă parodii.) Ne interesează ca textul să creeze un univers credibil, în care ameninţarea zombilor să inspire teamă. Apreciem, cu atât mai mult, personajele bine conturate, bine motivate, cu o evoluţie firească. Orice proză bună cu zombi se bazează şi pe subtext; prin urmare, încurajăm folosirea temei subsidiare şi descurajăm gratuitatea şi efectul facil.

Textele vor fi culese cu caractere Times New Roman, folosind obligatoriu diacriticele. Vor fi salvate în format DOC şi vor fi trimise via e-mail la adresa next @ millenniumpress.ro pînă cel tîrziu la data de 1 august 2011, miezul nopţii.

Rezultatul final va fi un nou volum în seria Antologiilor Millennium, selecția textelor urmînd să fie făcută de Mircea Pricăjan, unul dintre puținii noștri specialiști în literatură horror. sper sa iti placalaughing nu prea m pricep... poti gasi pe google mult mai frumoase!happy