| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa incep sa citesc carti cu limbajul corpului sau arta manipulării. Merită? Sau aceste chestii le poti învăța zi de zi fără a citi

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu una le consider pierdere de timp. Daca socializezi putin cu oamenii, înveți fara sa vrei din scoala vietii chiar mai mult decat scrie in cartile alea

| darrio2007 a răspuns:

Părerea mea este că merită.

| Simpatic a răspuns:

"As vrea sa incep sa citesc carti cu limbajul corpului sau arta manipulării"

ai vrut sa zici as vrea sa incep sa citesc carti despre limbajul corpului...

opinia mea despre persoanele (nu despre tine in mod personal ) care citesc doar carti incadrate in genul dezvoltare personala, insa nu au citit niciodata o carte din literatura clasic, sunt persoane "cool" care vor sa fie la moda, dar nu au legatura cu cititul! adica ei citesc ceva ce este in trend genul hai sa citim ce ne recomand nu stiu ce vlogger pe net!

e bine ca vrei sa te dezvolti pe partea asta psihologica sa o numim astfel

| siriusblack98 a răspuns:

Eu unul am citit mai multe carti de genul, inclusiv arta manipularii pe care am comandat-o de pe eMAG. Consider ca sunt in masura sa-mi exprim opinia. Nu am gasit decat informatii basic pe care le observi din simpla conversatie cu cateva persoane si sa stii ca nu o sa ajungi niciodata sa stapanesti acele informatii decat daca iesi in lume si exersezi de dimineata pana seara vorbind cu oamenii. Daca in schimb tu nu iesi din casa si te astepti ca dupa ce citesti 2 carti de genul sa iesi in strada si sa manipulezi din privire oamenii, traiesti in iluzie totala. Buni manipulatori cu adevarat sunt agentii de vanzari/agentii imobiliari; dealerii auto; personalul front al cazinourilor si de regula toti cei care si-au facut din interactiunea directa cu oamenii un lifestyle. Daca nu imbini teoria cu practica, nu faci nimic.

| mODIN a răspuns:

Nu, nu merita. Lucrurile astea se invata DOAR in afara cartilor. Nimic din ce tine de interactiunea dintre oameni nu poate fi redus la formule, reguli si tehnici. Daca vrei sa citesti ceva iti recomand "Vorbind cu Straini" de Malcolm Gladwell, in care abordeaza fix subiectul asta si vorbeste despre ce efecte dezastruoase au conceptele de genul, cand suntem convinsi ca stim ce intentii au cei din jur si cum ii putem controla folosind tehnici si metode.

| ioana748 a răspuns:

Da, merita sa citesti cate ceva.