| raisssa a întrebat:

As vrea sa invat limba spaniola si nu stiu prin ce metoda sa o fac. Orice sugestie e bine venita.

Răspuns Câştigător
| ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:

Si eu am invatat tot din telenovele, daca vorbesti cu mine in spaniola acum inteleg tot si stiu sa si leg doua cuvinte. Si eu vreau sa invat si mi-am luat o carte " invatati spaniola fara profesor" si mi-a dat si un CD, editura :"steaua nordului"...eu nu prea am timp de ea pentru ca sunt la socala si cu pregatiri alea alea nu prea am timp, dar in vacanta cu siguranta o sa invatwinking

40 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Buna!:)
Poate pare o prostie dar cat de cat poti invata limba spaniola si din telenovele :))E foarte usoara limba si din cauza asta se invata repede:D
Uite aici un site care te invata cate ceva despre spaniola.Sunt sigura ca iti va fi de folos;)
http://www.scribd.com/doc/4101894/Invatati-Limba-Spaniola-fara-profesor

Răspuns utilizator avertizat
| waXonwaXoff a răspuns:

Iti ei un profesor particular.

| dynasmile21 a răspuns:

Www.livemocha.com ai sute de cursuri de unde poti alege si este gratis :D
mult succes!

lolita
| lolita a răspuns:

Cea mai eficienta metoda este sa faci niste cursuri de spaniola, apropo de telenovele, nu toate sunt in spaniola, cele sud americane au multe cuvinte diferite de cele spaniole.

| octavianpas a răspuns:

Te uiti la telenovele.Am glumit. Cauti in Google cursuri de limba spaniola si ai se unde alege.

| Black_Cherry a răspuns:

Te poti inscrie la un curs

| BRG a răspuns:

Eu am învățat ceva spaniolă uitîndu-mă la telenovele, și fiind atent la cuvintele pe care le spuneau actorii în filme, adică la pronunția lor originală, și la traducerea romanilor adică la subtitrarea de pe ecran, și pot spune că de multe ori înțeleg cuvintele din film fie spaniol fie american, înainte ca să apară subtitrarea pe ecran, dar de multe ori cei care subtitrează un film străin, nu traduc cuvînt cu cuvînt, neserioși. Baftă la învățat.

| Kitty2011 a răspuns:

Www.duolingo.com,daca vrei sa inveti de la 0, pe urma, carti, telenovele, muzica, etc.Duolingo.com este ca un joc si te ajuta sa inveti cuvintele de baza.

| Summer Memories a răspuns:

Pai eu locuiesc in Spania si cand am venit aici intelegeam ce spuneau si mai si vorbeam.De ce?batting eyelashes
Ma uitam cu mama la filme de mica si am crescut ascultand limba spaniola in casa. Dupa ce am venit aici, ca sa invat vocabularul si mai bine, am cumparat cartea "Invata spaniola fara profesor". Este foarte buna, are si CD.Deci, dupa o muuuuultime de filme vazute in spaniola + muzica + cartea aceea pot spune ca vorbesc spaniola ca romana.Bine, eu am un punct in plus (ca locuiesc in Spania), dar eu zic ca se poate invata la perfectie si fara sa locuiesti intr-o tara unde se vorbeste doar spaniola.
Deci spor la telenovele laughing. Si iti recomand cartea "Invata spaniola fara profesor"winking.

Succes! kiss

| YepIsSuspended a răspuns:

Ia un CD cu pronuntiehappy
Sau cauta cursuri in orasul tau...

pup:*

| marpey16 a răspuns:

Cel mai simplu este sa iti cumperi un ghid de conversatie in spaniola. Si desigur sa te uiti la telenovele. Chiar daca altii au glumit cu asta, eu nu o fac laughing. Daca ar fi o alta metoda de a auzi pronuntiile decat telenovelele dar nu este. Cel mai bine este sa ii auzi pe altii vorbind. Sau cauta pe net cursuri de spaniola cred ca de la Teora. Sunt niste reviste care au si casete, deci este cea mai recomandata varianta.
Succes! Pupici, Marp :*

| rebela a răspuns:

Eu una am invatat spaniola din telenovele este o limba frumoasa si usoara. daca nu iti poti lua un dictionar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pare ciudat dar eu am învățat spaniola de la telenovele. Când am venit în Spania acum 3 ani jumate știam spaniola adică ii înțelegeam tot ce spune. De vorbit s-ar putea sa îți fie mai greu. Așadar uite-te la telenovele asculta muzica în spaniola și după cauta traducerea versurilor e ușoara spaniola se învață repede. Daca vrei pot sa te ajut, trimite-mi un privat dacă ai vreo problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am invatat-o cand eram micuta, atunci eram mare telenovelistahee hee. Ai putea sa iti iei,, spaniola fara profesor``winking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti ei un profesor particular.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am invatat spaniola foarte usor de la telenovele si ascult la telenovele fara sa ma uit la traducere si inteleg ce spun
de vb poate fi mai greu
dar lb sapniola nu e foarte grea o poti invata foarte repede din telenovele si din cursuri de pe net

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Institutul Cervantes - de departe cel mai indicat loc

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce vb voi dar eu stiu spaniola la perfectie si am invatat-o de la oameni de prin jurul meu:-J
nu-i nici o telenovelalaughing)
bine ca daca ai pe cineva care vb spaniola ti mult mai binebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura nu ai putea sa inveti crede-ma. Cea mai buna sugestie a mea este sa stai de vorba cu spaniolii. Dictionarele, ghidurile nu prea te ajuta cu nimic. Si eu am pierdut mult timp invatand de pe ele dar nu prea mi-au fost de folos. Sunt de 3 saptamani in Spania la parinti si aproape vorbesc cursiv stand toate ziua cu ei, ai sa-ti dai drumul si tu. Spor la invatatbig grin. daca vrei sa-ti dau niste sfaturi baga id george_1991a

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce tot atat ma spaniola din telenovele nu e nimic fata de ce vorbesc spaniolii. Eu sunt in Spania de 3 luni am terminat liceul in Romania si acum trebuie sa invat spaniola castiliana Fiecare regiune are spaniola ei de ex cum e la noi in Moldova se vorrbeste moldoveneste in Oltenia olteneste etc...acum depinde cel mai bine e sa faci cursuri cu profesori dar na spor la invatat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Sunt spaniolă şi am învaţat română la facultate. Pe internet sunt multe site-uri unde poţi învaţa spaniolă. Şi, dacă vrei, poţi vorbi cu mine si facem un schimb de conversaţie, aşa mă exersez eu cu română şi te ajut pe tine cu spaniolă. Îţi las adresa mea: koneswarangovindan@hotmail.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

¡Hola! Parerea mea este aceea ca nu ar trebui sa ne amagim cu faptul ca putem invata lb. spaniola de la telenovele sau vorbind cu diverse persoane care au locuit sau locuiesc in Spania.
Sfat:
1)Cumpara Spaniola fara profesor de la ed.NICULESCU de Paul Teodorescu (un lingvist roman foarte apreciat in strainatate)
2)Pentru a-ti dezvolta capacitatea de comunicare incearca sa intretii conversatii cu un vorbitor nativ de lb. spaniola.
Sper sa fi fost de ajutor (cam tarziu am ajuns eu cu raspunsul dar :"Nunca es demasiado tarde" si tine minte :"Aprender un idioma nunca cesa"
te deseo mucha suerte :
Cristina