| mosifoca24 a întrebat:

Aș vrea să merg la liceul Pedagogic Nicolae Iorga din Botoșani la mate-info dar am auzit că este o profesoară la matematică care nu-și dă interesul și nu-și face ora cum trebuie. Aș vrea să-mi confirme cineva care este sau are prieteni/cunoștințe la liceu.

5 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Cine a spus că profa nu-și face treaba? Are dovezi pentru ce spune? Ai obiceiul să crezi orice despre oricine?

| mosifoca24 explică (pentru ancaval):

Voiam să mă asigur. Nu sunt în oraș, n-am pe cine sa întreb așa că am întrebat aici. Vreau doar să mă asigur că e sau nu așa. Nu cred de-aia am întrebat.

| ancaval a răspuns (pentru mosifoca24):

Nu trebuie să fi în oraș. Nu trebuie să te asiguri tu de nimic. Mergi la liceu, înveți și gata. Nu ai tu treabă cu profesoara și dacă își face meseria, sau nu. Un elev NU e în măsură să ceară socoteală unui profesor.

| mosifoca24 explică (pentru ancaval):

Păi și cum să învăț dacă nu predă. Dacă e așa hai să nu mai mergem la școală. Ori că mergi la școală și înveți tu ce vrei și cum vrei ori că înveți de acasă de același lucru. Și cică "Nu ai tu treabă cu profesoara", pai pe mine mă afectează primul daca nu-și face ea treaba.

| ancaval a răspuns (pentru mosifoca24):

"dacă nu predă"? Păi și ce crezi că face? Joacă cărți cu voi până la pauză? Doamne ferește!

"hai să nu mai mergem la școală"? Păi NU te mai du și gata. Eu am terminat de mult timp. Stai acasă dacă nu-ți place și dacă așa crezi tu că e bine.

"dacă nu-și face treaba"? Păi de ce NU o înveți tu? Spune-i ce are de făcut! Poate te ascultă!

Din câte observ, și nu vorbesc despre tine, mă refer la ce văd în jurul meu, unii au pretenții mai mari decât ei. Așa ceva! De groază!

Mergi tu la școală, învață ce ți se cere, fii cuminte, respectă, gândește-te la o facultate și o să ai de câștigat! Nu te uita tu la profa X, elevul Y. Vezi-ți de propria persoană. Și e un sfat! Poți să-l ignori, oricum nu m-ar surprinde.