| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu din surse sigure daca termini 10 clase la profesionala poti trece apoi la liceu si sa urmezi apoi si o facultate?(Nu despre mine este vb.am terminat de 2 ani liceul). Ms frumos!

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Dupa terminarea scolii profesionale te poti inscrie in clasa de completare, apoi continui cu inca doi ani de liceu. Diploma de bacalaureat iti da dreptul sa urmezi orice facultate.Deocamdata.S-ar putea cu timpul sa se schimbe, sa existe doua feluri de bac:A si B.

8 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Da, se poate, am un vecin care a terminat scoala profesionala, a facut liceul si acum e student in anul 4 la drept.

| alex2009 a răspuns:

Poate face 13 clase si are 2 diplome cea din clasa a-10-a si cea de bac si daca totusi nu vrea sa mearga la facultate mai poate face o post liceala dupa terminarea clasei a-13-a

| Spintecatorul a răspuns:

Da, se poate dar nu orice facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.baietii mei mai au anul asta si respectiv 2 ani. dau bacul si dupa aia fac ce vor. dar pot beneficia la fel ca toti ceilalti, de toate drepturile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.Se poate.Este posibil ca persoana respectiva sa sustina niste exemene (diferente).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Da, poate continua studiile liceale la zi sau seral ca apoi să poată continua cu facultatea.
Baftă.
www.edu.ro/licee
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In secunda in care ai diploma de bac te poti inscrie si al un concurs/examen pentru facultate.
Daca ai facut SAM, apoi anul de completare apoi ruta progresiva de continuare si te-ai ales cu o diploma de bacalaureat, si evident ai si banii necesari, poti ajunge si licentiat, in Romania!

Răspuns utilizator avertizat