| KiCkEdHD a întrebat:

As vrea sa stiu si eu ce inseamna socialismul, capitalismul si comunismul dar nu doar definitiile. Vreau si niste exemple mai explicite ca sa inteleg deoarece pe net sunt prea greu de inteles de obicei.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

În comunism - statul controlează toate aspectele vieții indivizilor, inclusiv libertatea acestora. Statul ofera sanse egale tuturor, le da tuturor acelasi lucruri si incearca sa ii trateaza pe toti in mod egal.
În socialism - statul controlează, într-o oarecare măsură stilul de viața al indivizilor. Ia de la cei mai bogati si le da celor mai saraci. Taxele sunt calculate, in general, în functie de venit, nu toti au aceleasi taxe si sunt acordate, in functie de nevoi, celorlalti. De exemplu, din taxele unor persoane cu venituri foarte mari, se vor asigura locuinte pentru cei care au ramas fara.
Capitalism - statul se implica foarte putin în viața indivizilor și îi lasă pe toți să se descurce cum pot. Ceva de genul cum este in România.
Sistemele nu sunt complet batute in cuie si in fiecare stat exista variatii.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Individidul care ti-a scris mai sus a copiat prostii de pe net si ti-a raspuns aiurea. Eu am apucat sa traiesc 33 de ani in socialism. Principiul de baza al socialismului este de la fiecare dupa puteri, fiecaruia dupa munca. Deci daca esti sanatos si muncesti bine poti obtine venituri mari. Daca esti bolnav si muncesti mai slab statul te ajuta dar obtii venituri mai mici in asa fel in cat sa traiesti decent. In comunism n-a ajuns nimeni dar principiul ar fi fost de la fiecare dupa puteri, fiecaruia dupa nevoi.
In capitalism, eu patron am prioritate, voi puteti munci dar sa va ia dracu, ca nu va dau de cat atata cat vreau eu. Cei multi daca se imbolnavesc sa moara, ca doar nu o sa-i tina cei bogati in spinare. Cine stie sa fure e cel mai destept.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Salontanul):

Se pare ca 33 de ani nu sunt de ajuns pentru a intelege ca nu totul se limiteaza la propria experienta. Nu-mi pot imagina ca cineva poate trai atatia ani intr-o tara, fara sa inteaga cum functionaza tara respectiva. Decat daca a trait, poate, intr-o pestera.
Cat despre celelalte sisteme, daca tu spui ca le-am de pe Internet, sunt curioasa de unde le-ai luat tu, mai ales daca sustii ca nu a ajuns nimeni in comunism.
Daca nu ma crezi pe mine, citeste raspunsul de mai jos, este exact ce am spus si eu, dar in detaliu. Poate o sa ai o revelatie.

| Salontanul a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Din cele doua raspunsuri se vede ca ai copiat de pe net. Sus e scris cu litere romanesti: Î, â. Jos, nu. Raspunsul este aiurea. Eu am spus despre principii ce au fost folosite sau urmau sa fie folosite. Ce n-am inteles? Tu habar n-ai ce vorbesti. Eu am invatat astea la invatamant politic si MMP (metodica muncii de partid). Tu? Esti un imberb care copiezi cum faceti 99% din tinerii de astazi care n-ati invatat in scoala nimic. Partea proasta este ca dupa ce nu stiti mai sunteti si cu mult, mult tupeu. Asta va face sa castigati. Pe termen lung se va alege praful de capitalismul asta si se va ajunge la haos in urma actiunilor voastre. Astfel se va ajunge (poate) la ceea ce ziceau comunistii: capitalismul va dispare si socialismul ii va lua locul, Conditie sine qua non: sa nu apese unul din voi pe butonul nuclear si sa se aleaga praful. Atunci se va implini profetia biblica.
Iti sugerez sa citesti cu atentie Karl Marx care este parintele teoriei socialiste si vei gasi acolo principiile enutate de mine. http://www.marxists.org/romana/dictionar/m/Marx_Karl.htm
Iti mai sugerez sa lasi infatuarea si sa nu faci presupuneri idioate despre altii. 33 de ani i-am trait intens, cu greu si printre oameni. Nu o viata de 2 lei in fata computerului ca altii. Eu mi-am trait viata si greu si frumos. Asi fi curios sa stiu ce branza ai facut tu cu spoiala de invatatura ce o ai. De bine de rau am muncit si am o viata decenta. Cand vei fi ca mine sa vad in ce pestera ai trait!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Salontanul):

In primul rand daca tu crezi ca am copiat de pe Internet doar din cauza diacriticelor, poate ar trebui sa te laud pentru perspicacitatea ta nemaivazuta. Not.
Pe Internet principiile astea sunt, in primul rand, explicate in detaliu. Vei cauta pana maine si nu vezi gasi frazele mele, pe nicio pagina de web, in afara de TPU. Asta pentru ca sunt concluzii pe care le-am tras in urma cursurilor facute si invatate, la facultate (Universitatea din Bucuresti). Nu niste cursuri obscure, facute la vreo facultate regionala, cu teorii comuniste reflectate in stilul de predare si invatare. Se observa dupa confuzia pe care inca o ai si cartile comuniste pe care le recomanzi. Probabil daca ati fi fost invatati cum sa ganditi cu capsorul vostru, unii dintre voi nu s-ar mai fi facut de rusine acum.
Ca sa inveti ce inseamna sistemul politic nu te ajuta sa citesti filosofiile socialiste, transformate in filosofii comuniste, ci carti despre sistemele politice. Stiu foarte bine cine este Karl Marx si ce a facut pentru ca l-am studiat suficient de mult timp ca sa trag singura, propriile mele concluzii. Pentru cineva care este atat de inversunat impotriva Internetului, este oarecum ironic sa vad ca imi trantesti linkuri de de pe Internet.
Cat despre frustrarile varsate pe Internet, despre ce am facut si nu am facut in viata, faptul ca simti nevoia sa te lauzi cu ce ai facut, spun multe despre multumirea pe care sustii ca o ai. Personal, nu simt nevoia sa ma laud si nu pentru ca nu as avea cu ce, ci pentru ca nu m-as putea rezuma la cateva randuri, asa cum ai facut-o tu.
Iar despre infumurarea mea, se pare ca nu o observi pe a ta. Eu inteleg ca unii oameni nu au avut sansele mele si ca unii au o capacitate de intelegere mai scazuta decat a altora. Prin urmare, respect dreptul la prostie a altora. Cand vad un raspuns prost, nu sar cu acuzatii, ca raspuns al paranoiei pe care o am eu. Spre deosebire de altii. Insa este altceva, cand cineva sare cu acuzatii, nefondate asupra mea. Cat despre raspunsurile mai bune, le-am respectat intotdeauna, atat timp cat au avut argumente solide si nu atacuri personale. Este un adevarat deliciu sa vezi ca exista persoane inteligente cu care poti discuta.
Si ca sa mai vezi o alta ironie, eu plagiatoarea, iti voi lasa o serie de carti, doua dintre cartile pe care le-am studiat timp de doi ani si din care, paradoxal, am dat si examene: Abordarea stiintei politice de Michel Hastings si Politologie de Ion Mitran.

| Salontanul a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Si incapatanata si mincinoasa. Oricum te blochez sa nu-ti mai vad scrisul de plagiatoare.

| StefanKogut a răspuns:

No, asta-i complicat, da' am sa incerc sa explic cat se poate de simplu: mai intii trebuie sa stim ca valoarea(plusul de avere) se face cu ajutorul factorilor de productie care-s doi la numar si anume: munca si capitalul, dupa teoria mai veche mai este si al trei-lea si anume terenurile, dar s-a renuntat la categoria aceasta pentru ca orice teren se poate achizitiona cu ajutorul capitalului si deci, redus la acesta. Deci, tot ce facem noi, de-a lungul unei zile, luni, an, intregii vieti poate fi transformat in elementele sale constitutive si anume munca si/sau bani. La fel tot ce produce o societate poate fi transformat in munca si/sau bani, iar in final deoarece munca poate avea un pret, si char are, totul poate fi transformat in bani, si acei bani sunt averea acelei societati, bogatia ei. Prin societate itelegem: o persoana, o familie, familia extinsa, comunitatea, localitatea, regiunea, tara, uniunea de tari si nu in ultima instanta intreaga planeta. Socialismul, capitalismul si comunismul sunt curente de gandire ce incearca sa rezolve problema distributiei acestei averi a societatii intre membrii acesteia intr-o maniera cat mai echitabila cu putinta, pentru ca de-a lungul timpului s-a observat ca toate societatile au tendinta naturala de a se polariza, adica de a dezvolta doua paturi sociale: a bogatilor si a saracilor. Aceste curente de gandire propun metode de redistributie a averii sociale astfel incit aceasta tendinta sa fie contacarata, adica bogatii sa nu fie si mai bogati si saracii si mai saraci. Astfel capitalismul clasic spune ca "averea" (o simplificare necesara) trebuie distribuita membrilor societatii in functie de munca depusa de acestia pentru realizarea acelei averi, cu alte cuvinte, munca este pusa in centrul societatii. Astfel de societati vor avea taxe mici pe munca, taxe mai mari pe avere si profit, taxe mari pe consum si o politica de protectie sociala foarte bine definita pentru categorii de populatie foarte restranse. Capitalismul neoclasic pune in prim plan capitalul si spune ca distributia averii trebuie atribuita capitalului ce participa la crearea averii respective ca principal factor de productie. Astfel de societati au taxe mici pe profit, nu au, de regula, taxe pe avere, au taxe mai mari pe munca, taxe medii pe consum si o politica de protectie sociala slaba. Sunt societati ce dezvolta cele mai mari inegalitati sociale intre membrii acestora. Socialismul distribuie averea dupa munca, ca si capitalismul clasic, dar introduce, de regula conditii de venit pentru membrii societatii respective considerate minim acceptabile (vezi venitul minim garantat) precum si alte standarde de trai minimale. Acest tip de societati se caracterizeaza prin taxe medii pe munca, aceasta fiind considerata principalul actor al dezvoltatii, dar si principalul contributor social, taxe mari pe profit si consum, taxe foarte mari pe avere, politici de protectie sociala ce cuprind categorii largi de populatie. O alta caracteristica specifica socialismului este constituirea unui conflict esential intre clasa muncitoare si patronat. Comunismul isi propune sa distribuie averea nu dupa munca si nici dupa capital ci dupa nevoi, altfel zis, nu conteaza cat muncesti sau cati bani ai investit in afacera ta, daca nevoile tale pot fi satisfacute de o suma determinata arbitrar, de regula de catre stat, atunci acesta ti se cuvine, restul castigului generat de munca si/sau capitalul tau fiind redistribuit, prin grija acelei societati(stat) catre alti membri ce au nevoi mai mari decat castigurile proprii. Desigur aceasta filosofie ridica foarte multe intrebari, poate ca de aceea nu a fost implementata niciodata, nicaieri, termenul de tari comuniste date statelor din fostul bloc estic fiind inexact, acestea, in cel mai bun caz, pot fi numite state socialiste, dar in realitate fiind state puternic centralizate conduse de regimuri politice totalitare ce nu au avut nimic de-a face cu comunismul, decat ce mult intr-o maniera demagogica.

| OoBunnyoO a răspuns:

Chiar te rog. Afirmatiile tale, atat bine argumentate si atat de logice, ma dau pe spate. Nu cred ca pot tine pasul cu tine.
Pentru cineva de 33 de ani, care sustine ca a avut parte de o educatie exceptionala si numeroase experiente din care a invatat, te comporti ca un copil.
Probabil mai este nevoie de alți 33 de ani pentru a-ți recupera lipsurile pe care le ai in prezent.
Nu știu daca ai observat ultima parte a avut cu diacritice. Îți sugerez să cauți pe Internet, să vezi, poate mi-am copiat propriile păreri de pe vreun site. Poate ai mai mult succes, decât la primul răspuns.

| Bardelino_Bardel_1939 a răspuns:

E foarte simplu
in principiu
capitalism = bani
socialism = oameni
comunism = majoritate
monarhie = sange albastru
in realitate
capitalism = bani
socialism = bani
comunism = bani
monarhie = bani

singura doctrina politica care nu are
treaba cu banii e
socialismul UTOPIC
adica un fel de extrema socialista.
socialismul utopic are la baza oamenii
si familia.