| xXxDreamsxXx a întrebat:

As vrea si eu cat mai multe exercitii de dictie.

Fundaa :*!

2 răspunsuri:
| StefanAdrian911 a răspuns:

Buna TedyGirl.
O sa iti scriu mai jos cateva exercitii de Dictie:
Exercitii de dictie 1
bra
bre
bri
bro
bru
bra
bri

Exercitii de dictie 2
Pila-n pungă, punga-n pilă, pilalău cu pila lungă pilește pila pilii cu pila lungă pe dunga pilii pînă cînd punga-n pilă a pilit pila pilită-n dungă

Exercitii de dictie 3
vra
vre
vri
vreo
vru
vra
vră

Exercitii de dictie 4
jra
jre
jri
jro
jru
jra
jră

Exercitii de dictie 5
Capra neagră-n piatră calcă,
Cum o calcă-n patru capra!
Crapă capul caprii-n patru,
Cum a crăpat piatra-n patru!
Capra neagră calcă-n clinci,
Crapă capul caprii-n cinci,
Cum a călcat capra-n clinci.
Capra paște lângă casă
Capul caprii crape-n șase!
Capra noastră n-are lapte
Crăpa-i-ar coarnele-n șapte!
Capra-n piatră a călcat
Piatra-n patru a crăpat,
Povestea s-a terminat!
Exercitii de dictie 6
Fofiţă fondofirliţă, forofifo – fenderliţă şi fifoi fondofirloi, forofifo – fenderloi.

Exercitii de dictie 7
Până când a cărămidărit cărămidarul pe cărămidăriță, a cărămidărit cărămidărița pe cărămidar la fel cum ar fi vrut cărămidarul să cărămidărească pe cărămidăriță.

Exercitii de dictie 8
Cosașul Sașa când cosește, cât șase sași sașul cosește. Și-n sus și-n jos de casa sa, sașul cosește și-și spune sieși: sunt Sașa Cosașul care cât șase sași cosește și-n sus și-n josul casei cât șase case.

Exercitii de dictie 9
Papucarul papucăreşte papucii nepapucăriţi ai papucăresei, dar papucăreasa nu poate papucări papucii nepapucăriţi ai papucarului care papucăreşte papucii nepapucăriţi.

Exercitii de dictie 10
Unilateralitatea colocviilor desolidarizează conştinciozitatea energeticienilor care manifestă o imperturbabilitate indiscriptibilă în locul nabucodonosorienei ireproşabilităţi.

Exercitii de dictie 11
O mierliţă fuflendiţă fuflendi-fuflendăriţă nu poate să fuflendească fuflendi-fluflendăreasacă pe mierloiul fuflendoiul fuflendi-fluflendăroiul. Dar mierloiul fuflendoiul fuflendi-fluflendăroiul poate ca să fuflendească fuflendi-fluflendăreasacă pe mierliţa fuflendiţa fuflendi-fuflendăriţă.

Exercitii de dictie 12
Boul breaz bârlobreaz, lesne-a spune boul breaz bârlobreaz, dar mai lesne-a dezbârlobrezi bârlobrezitura boului breaz bârlobreaz din boii bârlobrezenilor.

Exercitii de dictie 13
Teleenciclopedia este o enciclopedică enciclopedie ciclopică fără a fi un ciclop enciclopedic teleciclopiat, ci doar o enciclopediatică teleciclopă ce cuprinde cicluri de clopedice telecloape cu un encicloped pe post de enciclopedie ciclopedică.
Exercitii de dictie 14
Cele șapte muze
Cu priviri de zuze
Scriu ca să se amuze
Versuri andaluze! Șase călăuze
Încearcă s-acuze
Cinci femei lehuze
Că ar fi farfuze.
Cinci fine meduze,
geometrii confuze,
Cu unghiuri obtuze
Și ipotenuze! Patru buburuze,
Roșii archebuze,
Bâzâie ursuze
Zburând pe peluze! Trei babe mofluze
Fără dinți și buze
Trag turte pe spuze
Fără să se scuzeDouă autobuze
Lovite de-obuze
Au lumini difuze
Și defect la diuzeUna din ecluze
La uși cu mezuze
Lupta cu taluze
Punându-și ventuze.
Exercitii de dictie 15
Ştiu că ştii că ştiuca-i ştiucă,
Dar mai ştiu că ştiuca-i peşte
Şi că ştiuca se mănâncă,
Şi că ştiuca se prăjeşte.
Exercitii de dictie 16
Ceea ce cerea celebrul Cicero gemând geniilor degenerate, n-au acceptat-o Cezar şi ceata ingenioșilor cetăţeni certaţi cu cerinţele cercurilor centrale.
Exercitii de dictie 17
Sighițibum ala bim bum bam, strigătul cilipanezului în căutarea baldibuzului omorât de un cris cras, într-un stil abracadabrant pentru că nu a vrut să-l omoare pe hipocate-elefanto-camerosul, ascuns după un camilolabilolabalascop deoarece mâncase citopiperazina si se brohănise cu brohoteele în drămandău.
Exercitii de dictie 18
Duc în bac sac de dac, aud crac, o fi rac? O fi drac? Face pac, aud mac, aud oac, nu e rac, nu-i gândac, nu e cuc, nu-i brotac, îl apuc, îl hurduc. E tot drac.
Exercitii de dictie 19
Rege Paragarafaramus, când te vei dezoriginaliza? Mă voi dezoriginaliza când cel mai original dintre originali se va dezoriginaliza. Dar, cum cel mai original dintre originali nu se va dezoriginaliza, nici regele Paragarafaramus nu se va dezoriginaliza.
Exercitii de dictie 20
Spre sfânta sa soră Suzana se suie,
Spăşită din suflet suspinul să-şi spuie
Şi-n susul sarcastic suspinu-şi şopteşte
Şi-odată pe scară sucită se opreşte.
Exercitii de dictie 21
Colo-n vale p-un pitroi stă o codobătură și un codobăturoi,
Codobăturoiu codobătureşte codobătura,
Codobătura nu poate codobături codobăturoiu.
Acest set de exerciții sunt specifice tehnicilor actoricești. Ele au o largă aplicabilitate, fiind utile prezentatorilor TV, negociatorilor, oamenilor politici și de ce nu, oamenilor care doresc să-și îmbunătățească dicția. Sunt mii de asemenea exerciții care pot tranforma modul de a vorbi și a comunica al persoanei, pentru antrenarea persoanelor care doresc să-și însușească arta de a vorbi în public, cumulate cu tehnici de stăpânire a emoțiilor sau de captare a atenției publicului.

Scurte indicații:
– exersați fiecare exercițiu în parte;

- repetați fiecare exercițiu (10-20 de ori);

- trebuie să încercați să-l spuneți cât mai repede;

- printați exercițiile pentru a le putea exersa mai ușor;

- învățați-l pe de rost și rostiți-l repede fără să-l mai citiți;

- reluați exercițiul după câteva zile.

| Gabriela_Miruna_1978 a răspuns:

Capra neagră-n piatră calcă,
Cum o calcă-n patru capra!
Crapă capul caprii-n patru,
Cum a crăpat piatra-n patru!
Capra neagră calcă-n clinci,
Crapă capul caprii-n cinci,
Cum a călcat capra-n clinci.
Capra paște lângă casă
Capul caprii crape-n șase!
Capra noastră n-are lapte
Crăpa-i-ar coarnele-n șapte!
Capra-n piatră a călcat
Piatra-n patru a crăpat,
Povestea s-a terminat!
Exercitii de dictie 6
Fofiţă fondofirliţă, forofifo – fenderliţă şi fifoi fondofirloi, forofifo – fenderloi.

Exercitii de dictie 7
Până când a cărămidărit cărămidarul pe cărămidăriță, a cărămidărit cărămidărița pe cărămidar la fel cum ar fi vrut cărămidarul să cărămidărească pe cărămidăriță.

Exercitii de dictie 8
Cosașul Sașa când cosește, cât șase sași sașul cosește. Și-n sus și-n jos de casa sa, sașul cosește și-și spune sieși: sunt Sașa Cosașul care cât șase sași cosește și-n sus și-n josul casei cât șase case.

Exercitii de dictie 9
Papucarul papucăreşte papucii nepapucăriţi ai papucăresei, dar papucăreasa nu poate papucări papucii nepapucăriţi ai papucarului care papucăreşte papucii nepapucăriţi.

Exercitii de dictie 10
Unilateralitatea colocviilor desolidarizează conştinciozitatea energeticienilor care manifestă o imperturbabilitate indiscriptibilă în locul nabucodonosorienei ireproşabilităţi.

Exercitii de dictie 11
O mierliţă fuflendiţă fuflendi-fuflendăriţă nu poate să fuflendească fuflendi-fluflendăreasacă pe mierloiul fuflendoiul fuflendi-fluflendăroiul. Dar mierloiul fuflendoiul fuflendi-fluflendăroiul poate ca să fuflendească fuflendi-fluflendăreasacă pe mierliţa fuflendiţa fuflendi-fuflendăriţă.

Exercitii de dictie 12
Boul breaz bârlobreaz, lesne-a spune boul breaz bârlobreaz, dar mai lesne-a dezbârlobrezi bârlobrezitura boului breaz bârlobreaz din boii bârlobrezenilor.

Exercitii de dictie 13
Teleenciclopedia este o enciclopedică enciclopedie ciclopică fără a fi un ciclop enciclopedic teleciclopiat, ci doar o enciclopediatică teleciclopă ce cuprinde cicluri de clopedice telecloape cu un encicloped pe post de enciclopedie ciclopedică.
Exercitii de dictie 14
Cele șapte muze
Cu priviri de zuze
Scriu ca să se amuze
Versuri andaluze! Șase călăuze
Încearcă s-acuze
Cinci femei lehuze
Că ar fi farfuze.
Cinci fine meduze,
geometrii confuze,
Cu unghiuri obtuze
Și ipotenuze! Patru buburuze,
Roșii archebuze,
Bâzâie ursuze
Zburând pe peluze! Trei babe mofluze
Fără dinți și buze
Trag turte pe spuze
Fără să se scuzeDouă autobuze
Lovite de-obuze
Au lumini difuze
Și defect la diuzeUna din ecluze
La uși cu mezuze
Lupta cu taluze
Punându-și ventuze.
Exercitii de dictie 15
Ştiu că ştii că ştiuca-i ştiucă,
Dar mai ştiu că ştiuca-i peşte
Şi că ştiuca se mănâncă,
Şi că ştiuca se prăjeşte.
Exercitii de dictie 16
Ceea ce cerea celebrul Cicero gemând geniilor degenerate, n-au acceptat-o Cezar şi ceata ingenioșilor cetăţeni certaţi cu cerinţele cercurilor centrale.
Exercitii de dictie 17
Sighițibum ala bim bum bam, strigătul cilipanezului în căutarea baldibuzului omorât de un cris cras, într-un stil abracadabrant pentru că nu a vrut să-l omoare pe hipocate-elefanto-camerosul, ascuns după un camilolabilolabalascop deoarece mâncase citopiperazina si se brohănise cu brohoteele în drămandău.
Exercitii de dictie 18
Duc în bac sac de dac, aud crac, o fi rac? O fi drac? Face pac, aud mac, aud oac, nu e rac, nu-i gândac, nu e cuc, nu-i brotac, îl apuc, îl hurduc. E tot drac.
Exercitii de dictie 19
Rege Paragarafaramus, când te vei dezoriginaliza? Mă voi dezoriginaliza când cel mai original dintre originali se va dezoriginaliza. Dar, cum cel mai original dintre originali nu se va dezoriginaliza, nici regele Paragarafaramus nu se va dezoriginaliza.
Exercitii de dictie 20
Spre sfânta sa soră Suzana se suie,
Spăşită din suflet suspinul să-şi spuie
Şi-n susul sarcastic suspinu-şi şopteşte
Şi-odată pe scară sucită se opreşte.
Exercitii de dictie 21
Colo-n vale p-un pitroi stă o codobătură și un codobăturoi,
Codobăturoiu codobătureşte codobătura,
Codobătura nu poate codobături codobăturoiu.