Întrebare recomandată | mara1elena a întrebat:

Imi dati va rog si mie exercitii de dictie?

4 răspunsuri:
| MVRARIVM a răspuns:

Salut Mara. Pentru imbunatatirea dictiei repeta urmatoarele propozitii din ce in ce mai repede: "Un vultur sta pe pisc cu-n pix in plisc." sau "Capra crapa piatra-n patru, crapa-i-ar caprei capu'."

| Daniela_Daniela_2000 a răspuns:

Stiu ca stii ca stiu ca stii ca stiuca-i stiuca si mai stiu ca stii ca stiu ca stiuca se manca

| CrissuCrissPwpic a răspuns:

Buna Mara. Eu te voi ajuta cu ceva mai complicat. Trebuie sa spui repede Titiridva tidva nu-i greu a zice titiridva tidva da-i greu a destitiridvi titiridvitura titirdvei tidvei sau s-a intamplat o intamplare unui tamplar. Un alt tamplar care din intamplare auzise intamplarea intamplata tamplarului nostru a fugit repede sa vada ce s-a intamplat tamplarului, lovindu-se tampla de tampla tamplarului

| Catalina024 a răspuns:

1. Un sas cu glas de bas cam gras si ras pe nas sta la taifas de-un ceas la parastas despre un extras din pancreas.

2. Capra calca-n piatra, piatra crapa-n patru, crape capul caprei in patru precum a crapat piatra-n patru.

3. Capra neagra calca-n clinci. Clinciul crapa-n cinci, crape capul caprei-n cinci, precum a crapat clinciul-n cinci.

4. Duc in bac sac de dac, aud crac, o fi rac? O fi drac? Face pac, aud mac, aud oac, nu e rac, nu-i gandac, nu e cuc, nu-i brotac, il apuc, il hurduc. E tot drac.

5.Cosaşul Saşa când coseşte, cât şase saşi sasul coseşte. Şi-s sus şi-n jos de casa sa, coseşte sasul şi-n şosea. Şi şase case Saşa-şi stie.
- Ce şansă!… Saşa-şi spuse sieşi

6. Un cocostârc s-a dus la descocostârcărie, unde se descocostârcăreau şi alţi cocostârci nedescocostârcăriţi, ca să se descocostârcărească de cocostârcăria lui.

7. Bucura-te cum s-a bucurat Bucuroaia cand s-a intors Bucurel bucuros de la Bucuresti.

8. Un vultur stă pe pisc cu un pix în plisc.

9. Cupă cu capac, capac cu cupă.

10.Un cocostârc s-a dus la descocostârcărie, unde se descocostârcăreau şi alţi cocostârci nedescocostârcăriţi, ca să se descocostârcărească de cocostârcăria lui.

11. Unui tâmplar i s-a-ntâmplat o întâmplare. Alt tâmplar, auzind de întâmplarea tâmplarului de la tâmplărie a venit şi s-a lovit cu tâmpla de tâmplăria tâmplarului cu întâmplarea.

12. Până când a cărămidărit cărămidarul pe cărămidăriţă, a cărămidărit cărămidăriţa pe cărămidar.

13. Balaban Bălăbănescu bâlbâieşte bâlbâituri bâlbâite pe negândite.

14. Capra calcă piatra. Piatra crapă-n patru. Crăpa-i-ar capul caprei precum a crăpat piatra-n patru.

15. Domnule Director, Doamna Dida Drăgan doreşte două dude din dudul dumneavoastră de dincolo de drum.

16. O babă bălană mănâncă o banană babană.
17. Pe cap un capac, pe capac un ac.
18. Doisprezece cocostârci pe casa lui Kogălniceanu.
19. Domnule Dudău, dă-mi două dude din dudul dumitale de dincolo de drum!
20. Retevei de tei pe mirişte de mei.
21. Oaia aia e a ei, eu i-o iau.
22. E pestriţă prepeliţa pestriţă, dar mai pestriţi sunt puii prepeliţei pestriţe.
23. Rică nu ştia să zică "râu", "răţuşcă", "rămurică".
24. Soră Sară, n-ai sărit aseară să vezi carnea cum se sară?
25. Stanca stă-n castan ca Stan.
26. Prin Vulturi vântul viu vuia.
27. Şase saşi în şase saci.
28. Sase sasi in sase saci, sasii soseau pe o sosea in sase saci.

29. Şase saşi cosaşi cosesc şase saci săseşti.
30. Şase sute şaizeci şi şase de saşi în şase sute şaizeci şi şase de saci.
31. Saşiul stă pe şasiu şi şuşoteşte.
32. Şapte sape late jos şi-alte şaptezeci şi şapte de sape late-n spate.
33. Fata fierarului fierbe fasole fiarta fara foc fiindca focul face fum.
34.Gandindu-ma ca te gandesti
Ca ma gandesc la tine,
Gandeste-te ca ma gandesc
Ca te gandesti la mine.
35.Rica nu stia sa zica
Rau, ratusca, ramurica.
Dar, de cand baiatu-nvata
Poezia despre rata,
Rica stie-acum sa zica
Rau, ratusca, ramurica.
36.Cine a zis ca am zis ca-i zice?
Eu n-am zis si nici n-oi zice.
Cand voi zice atunci sa zica,
C-am zis eu c-am zis ca-i zice.
37.Arhiepiscopul din Constantinopol a incercat sa sedezarhiepisconstantinopolizeze
38.Un caricaturist a caricaturizat o caricatura. Poti tu sa caricaturizezi caricatura caricaturizata de acel caricaturist?
39.Capra neagra-n piatra calca,
Cum o calca-n patru crapa!
Crape capu caprii-n patru
Cum a crapat piatra-n patru!
Capra neagra calca-n clinci,
Crape capu caprii-n cinci
Cum a calcat capra-n clinci.
Capra paste langa casa
Capu caprii crape-n sase!
Capra noastra n-are lapte
Crapa-i-ar coarnele-n sapte!
Capra-n piatra a calcat
Piatra-n patru a crapat,
Povestea s-a terminat!
40. Un cocostarc s-a decocostarcarit la o decocostarcarie de decocostarcorit cocostarcii.
41. Fata fierarului fierbe fasolea fara foc, fiindca focul face fum.
42. O gaina porumbaca
In porumbar s-a urcat
In porumbar porumbaca
Tot porumbul l-a mancat.
43.Stiu ca stii ca stiuca-i stiuca
Dar mai stiu ca stiuca-i peste
Si ca stiuca se mananca
Si ca stiuca se prajeste.
44.Nu-i greu a zice titiridva tidva, da-i greu a destitiridvi titiridvitura titiridvei tidvei.

45. Patrusprezece pritocitori într-o pritocitorică mică.
46. Ţânţarul soţ însoţi soaţa ţâţâind sancţionând înţepând nesăţios.
47. Arhiepiscopul Constantinopolului vrea să se dezarhiepiscopoconstantinopolizeze.
48. Rege Paragarafaramus, când te vei dezoriginaliza? Mă voi dezoriginaliza când cel mai original dintre originali se va dezoriginaliza. Dar, cum cel mai original dintre originali nu se va dezoriginaliza, nici regele Paragarafaramus nu se va dezoriginaliza.
49. Primprejur plimbările prin ploaie prilejuiesc plăceri proprietarilor provinciali.

50. Cele sapte muze

Cele sapte muze
Cu priviri de zuze
Scriu ca sa se amuze
Versuri andaluze!

Sase calauze
Încearcã s-acuze
Cinci femei lehuze
Ca ar fi farfuze.

Cinci fine meduze,
geometrii confuze,
Cu unghiuri obtuze
Si ipotenuze!

Patru buburuze,
Roşii archebuze,
Bâzâie ursuze
Zburând pe peluze!

Trei babe mofluze
Fara dinti si buze
Trag turte pe spuze.
Fara sa se scuze

Douã autobuze
Lovite de-obuze
Au lumini difuze,
Si defect la diuze

Una din ecluze
La usi cu mezuze
Lupta cu taluze
Punandu-si ventuze.
51. Capra neagra-n piatra calca

Capra neagra-n piatra calca,
Cum o calca-n patru crapa!
Crape capu caprii-n patru
Cum a crapat piatra-n patru!
Capra neagra calca-n clinci,
Crape capu caprii-n cinci
Cum a calcat capra-n clinci.
Capra paste langa casa
Capu caprii crape-n sase!
Capra noastra n-are lapte
Crapa-i-ar coarnele-n sapte!
Capra-n piatra a calcat
Piatra-n patru a crapat,
Povestea s-a terminat!
52. Un sas cu glas de bas cam gras si ras pe nas sta la taifas de-un ceas la parastas despre un extras din pancreas.
53. Duc in bac sac de dac, aud crac, o fi rac? O fi drac? Face pac, aud mac, aud oac, nu e rac, nu-i gandac, nu e cuc, nu-i brotac, il apuc, il hurduc. E tot drac.
54. Nu-i greu a zice titiridva tidva, da-i greu a destitiridvi titiridvitura titiridvei tidvei.
55. Boul breaz, bârlobreaz, lesne-a zice boul breaz, dar mai lesne-a dezbârlobrezi bârlobrezitura din boii bârlobrezenilor.
56. Un bal fara egal cu final fatal la un halal carnaval estival cu scandal epocal dintr-un opal oval, pal, real si natural, fara rival, egal si actual.
57. Spre sfânta sa soră Suzana se suie
Spăşită din suflet suspinu să-şi spuie
Şi-n susul sarcastic suspinu-şi şopteşte
Şi-odată pe scara sucită se opreşte
58. Un codobaturoi a putut sa codobatureasca pe o codobaturita dar o codobaturita nu a putut sa codobatureasca pe un codobaturoi
59. E pestrita prepelita dar mai pestriti sunt puii prepelitei pestrite

60. Sighitibum ala bim bum bam, strigatul cilipanezului in cautarea baldibuzului omorat de un cris cras, intr-un stil abracadabrant pentru ca nu a vrut sa-l omoare pe hipocate-elefanto-camerosul, ascuns dupa un camilolabilolabalascop deoarece mancase citopiperazina si se brohanise cu brohoteele in dramandau
61. Unilateralitatea colocviilor desolidarizeaza constiinciozitatea energeticienilor care manifesta o imperturbabilitate indiscriptibila in locul nabucodonosorienei ireprosabilitati
62. Un caricaturist a caricaturizat o caricatura. Poti sa caricaturizezi caricatura caricaturizata de acel caricaturist?
63. Am o prepelita pestrita cu paisprezece pui de prepelita pestriti, e mai pestrita prepelita pestrita decit cei paisprezece pui de prepelita pestriti
64. Patrusprezece pritocitori într-o pritocitorica mica.

65. Un sas cu glas de bas cam gras si ras pe nas sta la taifas de-un ceas la parastas despre un extras din pancreas.

66. Capra calca piatra, piatra crapa-n patru, crapa-iar capul caprei in patru cum a crapat piatra-n patru.

67. Capra neagra calca-n clinci. Clinciul crapa-n cinci, crape capul caprei-n cinci, precum a crapat clinciul-n cinci.

68. Duc in bac sac de dac, aud crac, o fi rac? O fi drac? Face pac, aud mac, aud oac, nu e rac, nu-i gandac, nu e cuc, nu-i brotac, il apuc, il hurduc. E tot drac.

69. Cosaşul Saşa când coseşte, cât şase saşi sasul coseşte. Şi-s sus şi-n jos de casa sa, coseşte sasul şi-n şosea. Şi şase case Saşa-şi stie. - Ce şansă!… Saşa-şi spuse sieşi
70. Un cocostârc s-a dus la descocostârcărie, unde se descocostârcăreau şi alţi cocostârci nedescocostârcăriţi, ca să se descocostârcărească de cocostârcăria lui.

71. Bucura-te cum s-a bucurat Bucuroaia cand s-a intors Bucurel bucuros de la Bucuresti.

72. Triedru tridreptunghic

73. Agatati-ai poamele calului de poalele podului

74. Un vultur sta pe-un pisc c-un pix in plisc

75. Constantin Constantinevicescovici

76. Stanca sta-n castan ca Stan

77. fofiţă fondofirliţă, forofifo - fenderliţă şi fifoi fondofirloi, forofifo - fenderloi

78. O mierlitza fuflenditza fuflendi-fuflendaritza nu poate sa fuflendeasca fuflendi-fluflendareasaca pe mierloiul fuflendoiul fuflendi-fluflendaroiul. Dar mierloiul fuflendoiul fuflendi-fluflendaroiul poate ca sa fuflendeasca fuflendi-fluflendareasaca pe mierlitza fuflenditza fuflendi-fuflendaritza

79. cupa cu capac, capac cu cupa

80. Preaplecat primesc porunca
Privind punga prea plinuţă
Pizmuind pe prinţul paşă
Pentru piatra perlă prinsă.

81. O sapa lata, doua sape late, sapte sape late s-alte sapte sape late

82. Rege Paragarafaramus, cand te vei desoriginaliza? Ma voi desoriginaliza cand cel mai original dintre originali se va desoriginaliza, dar cum cel mai original dintre originali nu se va desoriginaliza, regele Paragarafaramus nu se va desoriginaliza.
83. O barză brează face zarvă pe-o varză.

84.Cocostarcarel s-a dus la cocostarcarie sa se descocostarcareasca de cocostarcaroaica lui.

85. Gandindu-ma ca te gandesti
Ca ma gandesc la tine,
Gandeste-te ca ma gandesc
Ca te gandesti la mine

86. Până când a cărămidărit cărămidarul pe cărămidăriţă, a cărămidărit cărămidăriţa pe cărămidar.