| ClaudiaMarya a întrebat:

As vrea si eu sa stiu cum pot intra la un liceu cu profil filologie bilingv spaniola si cum se face media de intrare pe acel profil?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cu ceva timp inainte de examenul de Evaluare Nationala cei care doresc sa opteze pentru un liceu bilingv dau un alt examen denumit "proba de verificare a cunostintelor de limba moderna"--- pentru 2013, data la care se organizeaza aceasta proba inca nu a fost anuntata dar, intodeauna, sustinerea acesteia este programata inainte de testele nationale.

Nota obtinuta la proba de verificare a cunostintelor de limba moderna nu va fi inclusa in calculul mediei de admitere la liceu--- vezi aici cum se face admiterea in licee cu predare in regim bilingv: http://www.calificativ.ro/......33167.html