| mODIN a întrebat:

Asa sunt eu, de moda veche, dar cand vad tineri de 22 de ani care lucreaza la un magazin de rechizite sau, in absolut cel mai bun caz, la o redactie de doi lei care fac podcasturi in care discuta ei despre cum merg lucrurile de fapt in tara, pe plan cultural, si zic de cei precum Liiceanu, Patapievici, Neamtu etc. ca sunt 'idioti' intr-o romana plina de englezisme si greseli gramaticale, ma cam enervez. rolling on the floor

Ce ar fi de facut pentru a combate acest fenomen?

2 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Cam NIMIC! Suntem campioni Olimpici la asa ceva! La datul cu parerea! Dar ce audienta fac aia cand romanul beleste ochii pe YT sau alte platforme la scandal, gagici sumar îmbrăcate si manele?
Fac macar 3000 vizualizări la un podcast?

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Scuză-mă, dar ți se pare că Neamțu e vreun mare intelectual?

Îi vezi mutra aia umflată de atâta îngâmfare și te gândești: "Da, dom'le! Avem și noi intelectuali! Chintesență de cultură!"?

Ce-a publicat el care chiar să merite atenția unui om cult, în afară de un panegiric adresat lui Trump?

Măcar de ziceai și tu de un Theodor Paleologu sau Mircea Cărtărescu sau chiar Pleșu. Liiceanu e și el un exemplu foarte bun.