April
| April a întrebat:

Aseara am aflat cu totul intamplator povestea unei fetite de vreo noua ani care a inceput sa aiba cosmaruri.Descusuta cu delicatete de bunica, se afla ca aceste cosmaruri incepusera in momentul cand mama, divortata, a adus in casa un alt barbat, care, firesc, s-a culcat in dormitor langa mama, loc in care, pana atunci dormise fetita. Unde credeti ca a gresit mama? Cum ar fi trebuit ea sa procedeze? Si cum mai pot fi indreptate lucrurile?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Odata ce apare un,, nou parinte " copilul poate manifesta antipatie fata de noul intrus si poate fi distant fata de acesta. Antipatia se naste din frica de a nu pierde afectiunea mamei si din comparatia fata de tatal biologic. Corect ar fi ca acest copil sa nu fie fortat sa accepte brusc pe noul parinte, iar familiarizarea cu acesta trebuie facuta treptat. Impunerea de reguli se face dupa ce exista un atasament fata de tatal vitreg. Este nevoie de rabdare, multa intelegere, maturitate afectiva, intelepciune si iubire neconditionata atat din partea mamei cat si din partea tatalui vitreg. Atat mama cat si tatal vitreg risca sa neglijeze copilul pentru ca e o etapa critica din relatia lor, inceputul acesteia si fiecare are o atentie deosebita pentru celalalt. La fel si copilul poate sa respinga afectiunea adultilor din cauza ca ii e teama de necunoscut. Dat fiind ca s-a facut aceasta trecere prea repede tind sa inteleg ca este vorba de ce am spus eu, fiecare din adulti vrea sa il impresioneze pe celalalt si neglijeaza copilul. Trebuie sa inceapa sa gandeasca si sa se poarte ca o familie. Tatal vitreg trebuie in primul rand sa fie rabdator si iubitor si sa arate copilului ca poate avea incredere in el. Increderea se poate castiga si prin cadouri dar si prin vorbe si afectiune. E normal ca acest copil sa fie reticent la inceput insa in functie de cat de deschis e el si de gradul de afectiune al adultilor lucrurile pot fi indreptate.

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Era nevoie de mult tact si de multa pregatire anterioara momentului.

| elenahd a răspuns:

Mama a gresit enorm deoarece inca de la o varsta frageda ar fi trebuit sa-si invete fetita sa doarma singura dar tinand cont de faptul ca mama fiind divortata, totusi a dormit cu fetita ei, deoarece mama se proteja pe ea de fapt nu pe micuta fetita, deoarece nu dorea ca locul din patul ei sa fie gol in timpul noptii, trebuia sa o pregateasca pe fetita in timp din punct de vedere mental, psihic, emotional ca va veni o vreme cand fetita nu va mai dormi cu mami si ca va dormi singura iar mami va dormi cu un anume barbat.Mama respectiva este o mama egoista, care se gandeste doar ca ei sa-i fie bine iar dragostea pentru fetita pe care probabil o afiseaza in fata altora e doar de fatada nu una reala, nu este o dragoste de mama adevarata. Intotdeauna, indiferent daca mama este casatorita sau divortata trebuie sa se dedice in totalitate propriului ei copil, indiferent de urmari.Copilul in viata unei femei este adevarat bogatie si adevarat dragoste!

| Jupiter a răspuns:

Poate ca nu are incredere in sotul mamei. Lucrurile s-ar indrepta, in cazul asta, prin capatarea increderii. Sau poate totul provine de la faptul ca doarme singura, neobisnuita fiind cu asta. In cazul asta, lucrurile s-ar indrepta cand se va obisnui. Sau ar putea sa doarma cu parintii, astfel n-ar mai dormi singura si ar mai capata si incredere in sotul mamei. Comunicarea nu trebuie lasata la o parte.

| M.madallina a răspuns:

Probabil ca atunci cand mama a adus acel barbat strain in casa fetita s-a speriat de el, mai ales ca spui ca mama e divortata si ca fetita nu a crescut si cu tatal.mama ar fi trebuit ca inainte sa aduca barbatul in casa sa ii faca cunostinta fetitei cu el, sa o obisnuiasca cu el.