| anonim_4396 a întrebat:

Astazi am dat bacul la romana, la real. Sunt multumit de subiectul 2 si 3 si partial de 1. Am gresit la partea cu cratima, am spus ca marcheaza rostirea impreuna a doua cuvinte,mentine ritmul poeziei si marcheaza elidarea.Mi-am dat seama prea tarziu, dupa ce am dat lucrarea ca nu toate cratimele marcheaza elidarea unei vocale, am scris pentru ca am citit toate posibilitatile cratimei si am ramas cu aceasta caracteristica in cap. Oare daca am scris 2 caracteristici bune imi da macar 1 pct, din cele 2?
La exercitiul cu figuri de stil am comis-o destul de rau. Trebuia sa pun 2 figuri diferite, am pus soare ranit si inserari triste, din greseala. De comentat le-am comentat destul de bine dar nu am mentionat ce figuri de stil sunt decat la soare ranit, unde am spus ca e metafora(este gresit), la inserari triste doar am comentat, fara sa spun ce e. Oare aici primesc ceva din cele 4 pct daca macar am scos 2 figuri de stil, fie ele identice, comentandu-le binisor. In rest totul a fost ok. Am mai avut momente cand am scris mai uratel, eu de fel scriu mai marunt si mai stramb pe foaie alba.
Imi pare rau ca nu m-am concentrat mai bine, mereu o dau in bara unde e mai usor si simplu.
Incurc mereu lucrurile intre ele la romana. Asta este invatam din greseli, va doresc succes si sa luam toti note bune.

1 răspuns:
| Andersen2k18 a răspuns:

Depinde de corector aici, iti poate adauga sau scade.Dar pentru greseli medii nu cred ca iti va scade mult.