| navarre a întrebat:

Atât în Geneză cât şi în mitologia sumeriană, actul creaţionist porneşte de la un ocean primordial.
În Panteonul sumerian, Zeiţa Nammu personifică întinderea de ape sau,, Marea primordială". Ea este cea care dă naştere Cerului (zeului An) şi Pământului, uscatului (zeiţei Enki).
Ca şi în Geneză, cele două elemente, Cerul (An) şi Pământul (Enki), sunt la început unite. În mitologia sumeriană, din unirea sacră dintre An şi Enki, se naşte Enlil, zeul vântului sau al atmosferei. El este cel care îi va despărţi pe cei doi,, părinţi" astfel că An va urca Cerul în înalt, iar Enlil vă rămâne cu mama sa Enki (Pământul).

Tema cosmogonică a separării cerului de pământ pe care o întâlnim după cum am spus şi în Geneză, o regăsim sub o alta formă şi în poemul Enuma Elish, unde zeul Marduk taie trupul monstrului Tiamat în două, dintr-o jumătate creând cerul, iar din cealaltă Pământul.
În ebraică tehom, cuvântul care desemneză abisul de ape de la începutul lumii este echivalent cu semitic-babilonianul Tiamat. Deci monstrul Timat simbolizează oceanul priimordial.
Cum se pot explica atatea asemanari intre aceste mituri:sumerian si crestin? 14. Dumnezeu a zis: „Să fie nişte luminători în întinderea cerului, ca să despartă ziua de noapte; ei să fie nişte semne care să arate vremurile, zilele şi anii;
15. şi să slujească de luminători în întinderea cerului, ca să lumineze pământul." Şi aşa a fost.
16. Dumnezeu a făcut cei doi mari luminători, şi anume: luminătorul cel mai mare ca să stăpânească ziua, şi luminătorul cel mai mic ca să stăpânească noaptea; a făcut şi stelele.
17. Dumnezeu i-a aşezat în întinderea cerului, ca să lumineze pământul,
18. să stăpânească ziua şi noaptea, şi să despartă lumina de întuneric. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun. (Geneza)

ANTROPOGONIA

7. Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu.

La fel ca şi în Geneză, Marduk ia decizia de a-l crea pe om din ţărână. În Enuma Elish elementul care dă viaţă lui Lullu, omului, este sângele Zeului Kingu. Scopul pentru care au fost creaţi oamenii este relativ acelaşi. În Vechiul Testament omul a fost creat pentru a lucra şi păzi grădina Edenului, în Enuma Elish, omul a fost creat pentru a prelua munca zeilor.

Poemul Enuma Elish este scris pe 7 tăbliţe, iar Marduk se hotărăşte să îl creeze pe om în... a 6-a tabliţă. Iar după ce Marduk creează toate aceste lucruri decide că trebuie. să se odihnescă.
Probabil este doar o coincidenţă.
Inca un exemplu:14. Dumnezeu a zis: „Să fie nişte luminători în întinderea cerului, ca să despartă ziua de noapte; ei să fie nişte semne care să arate vremurile, zilele şi anii;
15. şi să slujească de luminători în întinderea cerului, ca să lumineze pământul." Şi aşa a fost.
16. Dumnezeu a făcut cei doi mari luminători, şi anume: luminătorul cel mai mare ca să stăpânească ziua, şi luminătorul cel mai mic ca să stăpânească noaptea; a făcut şi stelele.
17. Dumnezeu i-a aşezat în întinderea cerului, ca să lumineze pământul,
18. să stăpânească ziua şi noaptea, şi să despartă lumina de întuneric. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun. (Geneza)

ANTROPOGONIA

7. Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu.

La fel ca şi în Geneză, Marduk ia decizia de a-l crea pe om din ţărână. În Enuma Elish elementul care dă viaţă lui Lullu, omului, este sângele Zeului Kingu. Scopul pentru care au fost creaţi oamenii este relativ acelaşi. În Vechiul Testament omul a fost creat pentru a lucra şi păzi grădina Edenului, în Enuma Elish, omul a fost creat pentru a prelua munca zeilor.

Poemul Enuma Elish este scris pe 7 tăbliţe, iar Marduk se hotărăşte să îl creeze pe om în... a 6-a tabliţă. Iar după ce Marduk creează toate aceste lucruri decide că trebuie. să se odihnescă.
Este chiar o coincidenţă?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e doar coincidenta, pura cincidenta. E mai mult. Chiar daca e mitologie, au existat niste fapte reale pe care aceste mitologii s-au bazat, vorba aceea: "nu iasa fum fara foc". Un argument al existentei divinitatii (nu stiu cum se denumeste, filozofic vorbind) este tocmai faptul ca se vorbeste despre ea. Nu aduci in discutie un lucru care nu exista, pentru ca niciunul din noi nu isi poate inchipui un lucru care chiar nu exista. Vei spune ca poate poti, dar te inseli, pentru ca acel lucru pe care ti-l poti imagina, are totusi un corespondent. De exemplu, extraterestrii. Poate ca nu exista, insa ideea a aparut tocmai pentru ca existam noi, fiinte inteligente, deci noi suntem corespondentul pentru ceea ce numim extraterestru, pentru ca aceasta face posibila si existenta altor fiinte inteligente. La fel si cu Dumnezeu, si cu istorisirile pe care le-ai adus in discutie - daca nu ar fi fost un simbure de adevar, ceva real acolo, probabil ca nici nu s-ar fi vorbit despre aceste lucruri. Oricum, trebuie sa tii seama de simbolistica lucrurilor, nu poti lua literal totul. Iti dau un exemplu in acest sens: Dumnezeu a creat luminatorii ca sa arate vremurile, zilele si anii. Daca te uiti bine, i-a facut in ziua a patra a creatiei. Care zi, daca abia atunci cei ce stabileau ceea ce definim noi ca zi (luminatorii) au fost creati? Deci e clar ca nu a fost vorba de o zi obisnuita, asa cum o stim noi si cum cred unii ca creatia a fost facuta in 6 zile de 24 de ore, ci probabil de o perioada de timp, care poate fi oricit in timpul nostru real. In plus, in Biblie scrie ca "la Dumnezeu o mie de ani sunt ca o zi si o zi ca o mie de ani". Si cu asta cred ca am spus totul. Deci, atentie mare la interpretarea textelor, caci usor te poti agata de ceea ce poti crede a fi ireal si spune mai apoi ca a fost mitologie. Si mai am o intrebare: oare e o coincidenta ca intotdeauna stiinta a confirmat si confirma mereu Biblia? Nu ma refer la cei ca Darwin, care vin cu cite o teorie care nu poate fi dovedita concret, ci la, sa zicem, descoperirile arheologice, care tot mai mult atesta adevarul biblic - se stie ca Biblia e cea mai bine atestata carte dintre toate din punct de vedere arheologic. E doar o simpla coincidenta?

Răspuns utilizator avertizat
| izvordemunte a răspuns:

In Vechiul Testament se gasesc o multime de mituri, unele apartinand sumerienilor. Tot asa Potopul apare in majoritatea culturilor, in scrierile lor stravechi. Nu e o coincidenta, istoria este comuna.

| Costel95 a răspuns:

De fapt nu-i nici o coincidenta... Tu na-i citit ca inainte de Dumnezeu n-a fost creat nici un alt dumnezeu? Deci prin urmare ...nu stiu cati zei mi-ai enumerat tu acolo da iti garantez ca nici unul nu exista. Singurul viu si adevarat este Domnul Dumnezeu. Marduk nu exista ci e o inventie a oamenilor. Daca acest Marduk ar fi facut vreo minune poate as crede, da din moment ce n-are nici o putere, e un dumnezeu fals!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i nimic nou.In timp ce Dumnezeu e unul singur oamenii cauta drumul spre el dupa intelegerea fiecaruia.Asa s-au nascut religiile.Ca au fost folosite de catre unii ca mijloc de manipulare sint de acord dar initial au aparut ca niste cai spre providenta.Nu este nici o coincidenta in ce ai povestit pentru ca religiile fiind facute de oameni pentru oameni era usor sa se imprumute de citeva elemente esentiale unele de la altele.

| Delmoniko a răspuns:

La fel se intampla si in cazul paradisului si al pomului binelui si raului. Sumerienii au transmis mai departe. Babilonienii s-au inspirat de la ei, iar evreii au copiat cand erau in robie. Uitati-va atent la desenul sumerian care ii arata pe Adam si Eva sub pom, e mult mai vechi decat relatarea din biblie:
http://mythologica.ro/gradina-edenului/
Cine e zeul Enki? La fel.

| 7Dany a răspuns:

Ai studiat vechimea la amadoua sa vezi care sunt mai vechi?