| sloan30bianca a întrebat:

Ati citit Mara de Ioan Slavici? Daca da cum vi s-a parut?

Răspuns Câştigător
| AlxMro a răspuns:

Eu sunt de parere ca aceasta opera nu are un titlu potrivit. Mai degraba s-ar potrivi "Mara si copii ei". Romanul urmareste in mai multe randuri aspecte din viata lui Trica si Persidei insa mai mereu face referire la Mara. Este o opera care merita citita.

8 răspunsuri:
| Magnifico a răspuns:

Eu am citit.Recunosc cei drept ca ne-a obligat diriginta.Nu cred ca altfel asi fi citit-o. Oricum mi s-a parut interesanta. Ceea ce cred ca e cel mai grozav e felul in care te "baga in priza", incepe mai plictisitor dar pe parcurs devine ceva fain, practic te momeste si te atrage.

| DarQueen a răspuns:

Are farmecul ei aparte.
E un roman destul de interesant, ți-l recomand.

| Кристина21 a răspuns:

Da,(Acum m chinui sa o citesc)... e plina de regionalisme si cuvinte care nu se mai folosesc. se trece de la o idee la alta foarte repede si pierd firul actiunii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Pentru cei care doresc să citească povestirea, care ajută mult la înţelegerea romanului, o găsesc la http://www.lecturirecenzate.ro/2011/04/11/lecturi-mara-1-copiii-si-banii/

| nooooc a răspuns:

Da asa si asa

| any98 a răspuns:

Este interesanta...

| Alexutzu080 a răspuns:

Este interesanta ti-o recomand sa o citesti!

| deea2o1o a răspuns:

Da am citit.
Mie mi-a placut!