| Leeroy a întrebat:

Auziti sunt clasa a 4 a si nu prea stiu cum sa fac o impartire care da cu virgula. Sa va dau un exemplu: Am rezolvat cat face 1234 : 4 si imi da 308 dar cand am calculat pe calculator imi da 308.5 vreau sa stiu de unde calculatoru la mai scos pe acest "5" presupun ca da cu virgula si nu prea stiu cum sa rezolv impartirile care dau cu virgula. Imi puteti arata o rezolvare ca pe foaie cum da cu virgula?

Răspuns Câştigător
| KulicaKulica1986 a răspuns:

Pai este simplu. Dupa ce afli restul(care trebuie sa fie diferit de 0), in acest caz 2, adaugi dupa catul partial in acest caz 308 virgula iar dupa rest 0. Astfel trebuie sa imparti 20 la 4 si iti va da 5 rest 0. Il adaugi pe 5 dupa virgula si iti va da 308, 5. Daca nu iti dadea 5 rest 0, adica restul sa fie diferit de 0 continuai sa adaugi 0-uri dupa rest pana iti dadea restul 0.
O sa pricepi mai bine in clasa a V-a dar e bine ca esti curios.

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Păi nu cred că ţie ţi-a dat fix 308, fără rest.Mai aşteaptă şi poate vă explică la şcoală cum este cu restul.

| Reek54 a răspuns:

Pai ti-a dat cu rest, trebuie sa va invete la scoala in clasa a V, sau poti intreba invatatorul si de pe-acum.

| alexmitzyy a răspuns:

Salut, este 308 rest 5 pentru ca, calculul iti da cu virgula.

| NakaTaka a răspuns:

Pai pe calculator iti da cu sutimi! Sa nu te supui! Baga-ti mintea la contributie si fa pe foaie!