| bobi7477 a întrebat:

Azi a fost Evaluarea Nationala la limba romana. Am o intrebare, la care se confrunta profesorii din tot clujul: propozitia subordonata din fraza: Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii. este: a)atributiva
b)predicativa
c)subiectiva.

Răspuns Câştigător
| Kesariona a răspuns:

Cluj, si eu sunt tot de aici, doar ca nu din oras, ci din judet. Si tin sa te anunt ca nu e doar din Cluj povestea, ci din toata tara. Pur si simplu si-au batut joc de noi cu exercitiul asta, dar asta e. Apropo, eu am pus b)predicativa.

3 răspunsuri:
| Meryem027 a răspuns:

Subiectiva este, categoric. Nu exista niciun verb copulativ cu functia sintactica de predicat nominal incomplet, are functie de predicat verbal acel 'este'. Iar de atributiva nici nu mai vorbim, se elimina din prima!

| Libelle a răspuns:

Mai,nu pot sa bag mana-n foc, dar intorcand propozitia gen."Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza"as zice ca e predicativa.
Pentru ca subiectul exista, iar atributiva sigur nu e.

| Dragosgan a răspuns:

Este predicativa, dar suntem bataia de joc a minsterului.Este predicativa 100%.