| nuamabsolutnicioidee a întrebat:

Azi am terminat Evaluările Naționale la română și matematică de clasa a 6-a.

Problema e că nu înțeleg un lucru: Dacă ai peste 5 la examenul de cls. 8, treci clasa. Este valabil și pentru evaluările dintr-a 6-a?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Evaluarea din cl. a VI-a nu are nici o legatura cu promovarea clasei, arata elvului si scolii doar nivelul la care este elevul.
De altfel nici evaluarea nationala de dupa cl. a VIII-a nu are legatura cu promovarea clasei ci doar cu admiterea in liceu, avand in vedere ca media la evaluarea nationala reprezinta 80% din media de admitere in liceu.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Evaluările dintr-a 6 a = zero!

| isemilia a răspuns:

Nu are legatura nota de la evaluarea nationala din clasa a 8a cu trecutul clasei. Niciuna. Daca treci clasa, dai examenul. Daca nu, nu. La examen poti lua oricat (motiv pentru care la unele licee se intra cu 2, .). Cat despre evaluarea din clasa a 6a, nu are nici ea legatura. Nici macar nu se trec in catalog notele. E doar un test pentru a vedea la ce nivel esti.