| AcoloUndeViselePleaca a întrebat:

Bacalaureat! Am avut probleme cu textul argumentativ dar cred ca am reusit sa dau lovitura cu asta de la bac!

Tema : Importanta alegerii unui model in viata (persoana)

Am construit o Ipoteza pertinenta de 3-4 randuri.
Cele 2 argumente au fost cele mentionate in ipoteza, si anume, ce inseamna sa alegi persoana potrivita pe care sa o urmezi, si pe cea nepotrivita.
La primul argument (potrivita), am zis cum un copilas se uita la tv si vede pompierii cum salveaza oameni, animale din primejdie! si ca prin acest mod el isi croieste drumul spre succes!
Al 2-lea argument (gresit) am scris argumentul dupa care am dat exemplu pe un adolescent care doreste sa devina star rock la care am completat cu "stim ca starurile rock deseori ajung prin spitale in coma alcoolica sau mor din supradoza " (ceva de genu).
Dupa care o concluzie pertinenta care sa ateste ipoteza + cele 2 argumente.

La subiectu 1 am facut de 20 Sutimi. La subiectul 3 am scris vreo 1Pagina jumate, 2 din Riga Crypto si Lapona Enigel, posibil sa nu iau puncte de redactare.

Ma intrebam...la acest text argumentativ, e posibil sa iau....maxim? sau cel putin 20 sutimi?

Vreau pe toata lucrarea 5 sau 6. Am scris 4 pagini!

Răspuns Câştigător
| KaterinaРомановский a răspuns:

E posibil să iei maxim sau nu, depinde de cum ai formulat, de modul de exprimare. Aici și la partea a 2-a intervine subiectivismul, din păcate, în corectare. Ce înseamnă asta? De exemplu dacă citește înainte o lucrare slabă și apoi a ta, care e mai bună, automat corectorul va face o comparație (uite, asta e mai bună!) și poate va da sutimi în plus. Dacă în schimb, înainte are o lucrare extraordinară iar apoi urmează a ta, ar putea zice „pare mai slabă" și te depunctează. În afară de limita de rânduri și folosirea corectă a construcțiilor argumentării, rămâne la decizia profului dacă exprimarea, formularea și alte aspecte ce nu țin de reguli fixe sunt punctate și modul în care se face acest punctaj.
Eu cred că ai să iei minim 6 happy
Dar totuși, ce ai făcut la prima parte de ai numai 20 sutimi?

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru KaterinaРомановский):

La Subiectul I nu am facut cerinta unde se cerea "Rolul verbelor la imperfect " sincer.nu am auzit de asa ceva de cand sunt in scoala.si la faza cu "Selectează două secvențe din text care conturează dimensiunea spațială a imaginarului poetic." cand am vazut dimensiunea, m-am gandit ca trebuie sa selectez ceva din text care arata MIC SAU MARE, asa ca am gasit in text "ziduri cu ferestre mici" si "om inalt " ....am crezut ca astea arata dimensiunea... la ala cu rolul verbelor la imperfect am observat ca majoritatea verbelor sunt la trecut, asa ca mi-am zis asta-i imperfectu, si am zis ceva de genu, rolul lor este de a creea legatura trecut prezent, sau ceva de genu.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Lasă că va fi bine! Iei mai mult de 20 sutimi! Baftă pe mai departe! :*

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru KaterinaРомановский):

Oh doamne! Emotiile astea! laughing! Multumesc mult pentru tot big hug!

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult de 4 nu iei laughing

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru anonim_4396):

Oke merci de impresie happy, insa sunt satul de din astia care isi dau cu parerea sa se afle in treaba, eu am pus o intrebare serioasa ^_^.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"stim ca starurile rock deseori ajung prin spitale in coma alcoolica sau mor din supradoza "
doar starurile rock fac asta? laughing)))
starurile pop si hip-hop sunt mai drogate ca rockeriiwinking

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, exemplul care l-am dat sunt eu, eu vreau sa ajung in coma, si imi place rocku! laughing

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru anonim_4396):

Si inca ceva, am luat 30 puncte, adica maxim pe textul ala argumentativ!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Felicitări. happy

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru anonim_4396):

Multumesc :3

| AcoloUndeViselePleaca explică:

Multumesc pentru incurajari!

| inna07 a răspuns:

Eu zi ca iti acorda mai mult de 20 de sutimi.
multa bafta in continuarewinking

| zaharbrun a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti zic, nu sunt in masura de altfel, dar stiu atat ca daca la partea a IIIa nu ai scris doua pagini in cap nu se ia deloc in considerare

| AcoloUndeViselePleaca explică (pentru zaharbrun):

Sa speram ca mi se puncteaza... Mama lui de bac.

| ramona1595 a răspuns:

Ti se va puncta cate putin pe ici, pe colo, iar apoi daca ai nota ce se apropie de trecere o sa iti mareasca corectorii cu 50 sutimi, sau chiar mai mult, depinde de noroc. Bafta la urmatoarele probe!