| AcoloUndeViselePleaca a întrebat:

BACALAUREAT MATEMATICA! Salut, am o intrebare mega urgenta, sigur va pica la bacalaureat ecuatie cu logaritmi, stiti voi, exercitiile de genul : logaritm in baza 2 din x-1 = 2.
Ei bine, la acest tip de exercitiu primul lucru e sa punem conditiile de existenta, la exercitiul de mai sus, fiind ecuatie de gradul 1, conditiile de existenta sunt urmatoarele : C.E >- X-1 > 0 de unde rezulta ca X > 1

Bun, pana aici e clar... intrebarea mea este, cum se pun conditiile de existenta in cazul unei ecuatii cu logaritm unde e ecuatie de gradul doi, ca de exemplu : logaritm in baza 2 din X la puterea a 2 - x - 1 = 2

Scriem X la a 2a -x -1 > 0, dupa care?
Cine raspunde are fundulita!
Merci pentru raspunsuri si bafta si voua la BAC!

Răspuns Câştigător
| kristy a răspuns:

...Scrii X la a 2a -x -1 > 0, dupa care calculezi Delta si faci tabelul cu + si -
Pui semnul lui "a" in afara radacinilor si opus lui a intre radacini si x apartine intervalului cu "+"
sper ca te-am ajutat

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

C.E: X*2 - X - 1 >0
X*2 -X - 1 = 0
delta=5
X1 =..., X2=...
a=1 >0, iar tie iti cere >0 => semnul din afara radacinilor (+) => (- infinit, X1; X2; +infinit).
Apoi, aplici def. logaritmilor:
X*2- X - 1= 2*2 (4)
apoi rezolvi cu delta.
Daca X1, 2 apartin intervalelor obtinute mai sus, inseamna ca sunt solutii.

Multa bafta la bac!