| Dumitru_Marian_2001 a întrebat:

Bai, puteti sa-mi spuneti si mie cum se calculeaza compozitia procentuala a unei substante?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca de ex ai Na2CO3 ai indicia 2 la Na, 1 la C si 3 la O; apoi afli masa molara, adunand masele atomice ale fiecarui element(le gasesti in cartea de chimie); in cazul asta sunt 106g/mol; apoi faci cu regula de 3 simpla:
in 106g/mol Na2Co3.....se afla 46g Na
in in 100g Na2CO3........se afla X g Na
si de aici afli pe X, si asa faci cu fiecare element, aici da 43, 39%! La sfarsit adunate toate masele procentuale ar trebui sa-ti dea 100%;
Masa molara=2ori23(masa atomica a Na) +1ori 12(masa atomica a C)+3ori 16(masa atomica a O)=106g/mol.
Sper ca te-am ajutat!

| bugativeyRO a răspuns:

C supra 100 ( procentul ) = Md ( masa dizolvantului ) supra Ms ( masa substantei )