| anonim_4396 a întrebat:

Baietelul meu are 11 ani si este timid. Cum pot sa-l ajut sa-si invinga timiditatea?

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Stiu ce inseamna timiditatea. Am trait cu aceasta problema. El trebuie sa se loveasca de unele probleme. Presupun ca i se acorda foarte multa atentie, mai ales din partea dumneavoastra. Incercati sa ii dati niste responsabilitati, ceva usor, dar care il ajuta sa prinda incredere in el. Este foarte bine ca dupa fiecare lucru bun facut sa il apreciati. Dar cand face un lucru gresit trebuie sa ii spuneti pentru a face o alternanta. El trebuie sa invete ca de el depinde daca ii este bine sau nu. De timiditate nu scapi fugind de probleme ci tocmai asumandu-le. Chiar daca unele situatii sunt neplacute, el trebuie sa se confrunte cu ele. Ajuta foarte mult sa aiba si niste prieteni. Acum, aici e greu pentru ca in functie de anturajul isi va dezvolta comportamentul. Trebuie sa aveti grija ca are niste prieteni cu care vorbeste, dar cautati sa cunoasteti care sunt acei prieteni. In primul rand pentru a scapa de timiditate are nevoie de acei prieteni. Asta pentru ca el va iesi cu acesti prieteni si impreuna cu ei se va confrunta cu diverse situatii. E foarte bine sa stii ca ai un sprijin. El este foarte bucuros ca are sprijinul dumneavoastra, insa el are nevoie de niste prieteni, de o integrare in societate, de socializare cu cei de varsta lui. E important sa ii aratati sa isi asume niste riscuri pentru ca nu poti invata fara sa gresesti. Este si optiunea de a invata din greselile altora. Puteti sa ii dati niste exemple pentru a-l face sa inteleaga. Sunt si site-uri si forumuri unde se vorbeste de timiditate. In loc sa intrati dumneavoastra pentru el spuneti-i sa caute el pe internet. Cu siguranta e dispus sa faca multe pentru a nu mai fi timid. Importanta e increderea in el si afectiunea dumneavoastra combinata cu o atitudine educativa. Lasati-l sa greseasca pentru a invata din greseli insa fiti cu ochii pe el si urmariti-i evolutia.

| EUSIATIT a răspuns:

Dai mai multa libertate si totodata dai mai multe lucruri de rezolvat singur adica nu i impune dat responsabilitatea sa fie mare apoi lauda l chiar daca nu e totul ok sa se simta responsabil si fericit in acelasi timp. VB cu el sfatiuieste te cu el in problemele casei cerei parerea ce sa faceti cum ar face el etc etc

| fabiola a răspuns:

Trebuie lasat in colectivitate...sa faca un sport care ii place, sa ii permiti sa-si aduca prietenii acasa pentru astfel el se simte mai sigur pe sine si sa-l antrenezi tot timpul in discutii.De restul se va convinge singur mai tarziu si viata il va invata cum sa actioneze!

| Criiss16 a răspuns:

Bună. Şi eu eram chiar fff timidă înainte, dar cu timpul am mai scăpat de timiditate.Cheia este că trebuie să ai încredere în tine, să nu te gândeşti la ce va zice persoana respectivă despre tine.Eu mereu îmi spuneam în gând: "nu sunt timidă, nu sunt timidă" şi uite, a mers.Mai sunt timidă încă, dar nu chiar ca înainte. Aaa uită-te la întrebările mele, şi ai să găseşti una în care întrebam cum să scap de timiditate.Citeşte răspunsurile, poate te ajută. Succes!happy

| OnWeed a răspuns:

Si eu am aceasta problema si am 15 ani straight face, chiar am incercat sa ma schimb in ultimele luni dar e cam greu, nu prea pot scapa sa nu fiu timit prin preajma persoanelor mai mari si a celor pe care le cunosc de putin timp.

| tarziu a răspuns:

Indreptati'l spre un sport...preferabil sport de echipa, asa va interactiona cu alti copii de varsta lui

| Linda a răspuns:

Accepta-l asa cum este, daca nu reusesete ceva, sa stie ca e iubit. Unii sunt mai interiorizati, nu le au cu socialul foarte tare, va excela in alte privinte. Asta este. Nu le putem avea pe toate.

| Adolescentul a răspuns:

Cu timpul are sa scapa de aceasta timiditatetongue uneori si eu sunt timid desi am 21 de aniihappy E ceva ce se va rezolva cu timpul tot ce e de facut este sa vb multe lucruri cu el si sa ii explici ce credeti dumneavoastra de cuvintahappy ca este mai bine pentru amandururatongue

| Carouri a răspuns:

Eu am 18 ani si inca sunt foarte timit. nu imi place ca sunt asa si nu stiu cum naiba sa o inving.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasal sa se manifeste.nu sta toataziua cu gura pe el, sa se manifeste cum vrei tu.am facut greseala asta si nu a fost bine.lasa-l sa se manifeste si indrepti dupa aceea.importanta este atentia parintilor si increderea lui in el insusi.sa nu-i inselati aceasta incredere, dar nici sai dati de inteles ca e bine ceea ce face.corectati.si fiti intelepti in spiritul lumii pe care vreti sa o lasati mostenire fiului vostru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti recomand sa gasesti -dar fara sa-i impui- o activitate extrascolara care se desfasoara intr-o colectivitate de copii; spre exemplu, un sport de echipa, un cor de copii, etc. Te-ai putea sfatui si cu psihologul scolii in acest sens.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baietelul dumneavoastra are nevoie de un model parental puternic (dvs sau tatal), pe care sa-l aprecieze asa de mult si de la care sa observe cum se inter-relationeaza in asa fel incat sa-si doreasca sa faca orice pentru a fi indraznet si sociabil. In afara de acest aspect este foarte important sa se intalneasca cat mai mult cu prientenii si daca nu are prea multi sa-si creeze un cerc cat mai mare de prieteni. Este bine sa-i explicati de ce este dezavantajos sa fi timid, in asa fel incat el sa se implice cat mai mult in socializare si la scoala si atunci cand merge la supermarket spre exemplu. Altceva ce trebuie facut este sa il incurajati in orice situatie si sa-l laudati atunci cand face ceva bine (in nici un caz sa nu-l faceti sa se simta inferior atunci cand greseste, asta il va face sa se interiorizeze si sa comunice din ce in ce mai putin). Pentru a fi indraznet are nevoie si de o incredere in sine cat mai mare (aceasta se va construi cu timpul, pe masura ce el va avea cat mai multe reusite).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Purtindu-i atita de grija dar fara ca el s-o vada.

| SilviuDum a răspuns:

Timiditatea NU dispare de la sine. Nu dispare cu trecerea timpului. Iar cei care se schimba un pic, o fac fortat, actionand intr-o directie. Iar ei nici nu constientizeaza.

Solutia este sa-ti inscrii copilul la un curs, sa-l introduci intr-o activitate in care sa fie stimulat sa relationeze cu ceilalti. Sa-si infranga temerile.

Si totodata trebuie sprijin emotional. El trebuie sa inteleaga ce beneficii va avea de pe urma acestor activitati.

Un articol folositor poate fi: http://liber-angajat.ro/cum-am-scapat-de-timiditate-part-i/