| Grimalkin a întrebat:

Cum credeti ca ar putea o persoana sa isi invinga timiditatea? happy

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pastrand relatii apropiate cu cei pe care ii simti ca iti vor binele. Petrecand mult timp cu ele treci prin diverese situatii si capeti incredere.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Conversand cat mai mult cu colegii si colegele.

| KeepCalm a răspuns:

Gaseste motivul timiditatii. Cauta sa intelegi tipul tau de timiditate si cum se manifesta in viata ta. Ce situatii duc la aceste sentimente? Cum actionezi in acele momente?
Convinge-te ca esti unic. Fiecare suntem unici in felul nostru, avem calitati unice si ne exprimam diferit. Cauta domeniile in care te pricepi. Gandeste-te ca celor din jur le pasa de ceea ce ai de spus, dar totusi suntem diferiti si avem opinii diferite. Perspectiva in care privesti tu lucrurile este unica, nimeni nu este la fel ca si tine. Pana la urma, daca am fi toti la fel viata ar fi prea plictisitoare.
Exerseaza unele prezentari. Stai in fata unei oglinzi si prezinta-te. Facand astfel vei avea ocazia sa te vezi din ochii altora. Fa lucruri si gesturi pe care ai vrea sa le vezi si tu la unele persoane cand faci cunostinta. Daca vei sti cum te vede cealalta persoana vei avea mai mult control asupra situatiilor cand trebuie sa faci cunostinta cu cineva.
Petrece timp cu prietenii. Petrece timp cu persoanele carora le pasa de opinia ta. Daca poti purta o conversatie in conditii optime iti va fi mai usor sa discuti cand se va schimba scena si vei fi cu persoane straine.
Concentreaza-te asupra celorlalti. Cand apar sentimentele de timiditate incearca sa te concentrezi asupra celorlalti si asupra a ceea ce au de spus. Invata sa fii interesat de ceea ce spun altii si sa te implici in conversatie.
Asuma-ti riscuri. Nu evita evenimentele la care vor lua parte si persoane straine. Cu cat esti mai expus situatiilor sociale cu atat vei face fata mai bine. O cina sau o petrecere este un loc perfect pentru a discuta cu persoanele straine, sa devii mai confidential.
Simtul umorului. O persoana care are simtul umorului poate mai usor sa interactioneze cu ceilalti. Daca vei spune o gluma pentru a detensiona atmosfera vei trece mai usor de momentele de timiditate. Daca ceilalti nu sunt intereati de ceea ce spui, NU CONTEAZA! Nu trebuie sa fie toti de acord cu tine.
Beneficii. Este mai bine sa-ti asumi unele riscuri, decat sa pierzi momente frumoase. Daca poti conversa cu diferite persoane si inspiri incredere iti vei face mai multi prieteni, vei avea mai multe sanse pe plan profesional si vei fi mai putin stresat. In plus vei fi ca si un magnet, vei atrage persoanele spre tine.

| adelutza_9680 a răspuns:

Poti sa invingi timiditatea daca comunici cu cei din jur.La inceput va fi foarte greu, dar apoi te vei obisnuii, iar atunci cand vrei sa te afirmi, spune ce ai de spus.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa timiditatea deoparte, incearca sa-ti iei inima in dinti si sa treci la fapte, nu atrebuie sa fiii timid, este mai bine sa fii deschisa in conversatii decit sa fii timid. sa stai mai putin la calculator pe cheat si restul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Capatand cat mai multa incredere in ia...prima data trebuie lucrat la psihic, sa te gandesti ca toti din juru tau sunt oameni si nu's cu nimica mai presus sau mai prejos decat tine iar apoi corectarea complexelor fizice, nu de multe ori niste kg date jos, o pereche de silicoane sau un tratament cosmetic face minuni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca totul depinde de autosugestie. Adica dk tu sti ca poti renunta sa mai fi timida poti face asta! Cred ca esti nesigura pe tine, si ai dubi in privinta asta. timiditatea o vei depasi in timp dar poti grabi asta crezand cu tarie in ce vrei sa fi, si incet incet vei reusi!

| beckenstein a răspuns:

Timiditatea este doar in capul tau, uita-te in oglinda, spune-ti de ce nu ai putea sa faci fata unei situatii(de orice fel), de ce altele pot si tu nu, revizuieste-ti intregul comportament, pentru ca "timiditatea" te-a tras mai mult in jos, nu e loc de ea, fa-ti planuri, si nu te lasa descurajata de vreun eventual esec, se mai intampla, asta e viata, mergem mai departe pana reusim.Bafta