| Suntsaracnuambani a întrebat:

BelaRusia e o republică sau o țară care a aparținut Rusiei?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

E un stat care nu a existat in istorie iar teritoriile lui au fost stapanite de lituanieni, polonezi si rusii.
Bielorusii sunt o corcitura intre rusi si polonezi.
In trecut a facut parte din Ducatul Lituaniei, Regatul Poloniei, Imperiul Rus apoi Uniunea Sovietica.Iar in anii 90 si-a proclamat independenta fata de URSS.
In prezent este o republica independenta dar are un regim politic dictatorial care concentreaza toata puterea politica in jurul lui Lukasenko.
Desi este independenta de Rusia tara este un stat vasal Rusiei iar rusii controleaza tot ce se intampla in tara lor.Economia lor este controlata in totalitate de rusi si la fel e si politica interna.
Belarus este independenta doar pe harta cabin rest rusii controleaza tot ce se intampla in tara lor.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este Belarus nu BelaRusia. A facut parte din fostul URSS. E stat „independent".

| Hammurabi a răspuns:

Acum e un stat independent.
A aparținut fostului URSS.

| Hammurabi a răspuns:

Nu confunda Rusia cu fostul URSS. Nu e același lucru.
Și Rusia a aparținut URSS.

| Lioana a răspuns:

Belarus a aparținut de fosta URSS. Acum este stat independent.