| Suntsaracnuambani a întrebat:

E buna harta asta? E adevărata? https://www.google.com/......ps?/search

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este!

| LordCristobal a răspuns:

Da este o harta foarte buna.
Sa nu iei in considerare raspunsul Violetei ca ea nu are nicio treaba cu cultura generala.
Ce vezi tu ca e trecut ca Romania e de fapt Imperiul Bizantin sau Imperiul Roman de Rasarit cu capitala la Constantinopol.
Locuitorii acestui imperiu se considerau romani(nu români) si pe multe harti istorice straine vechi bizantinii apar pe harta cu numele de Romania.
Aceasta denumire vine de la faptul ca acea parte care se numeste Romania a fost parte a marelui Imperiu Roman din Antichitate pana cand Imperiul Roman din Antichiate a fost divizat in doua parti de catre Diocletian.
De altfel si in acele vremuri imperiul cu capitala la Constantinopol se numea Romania(tara Romei)si asa era cunoscut de catre toti vecinii sai.
Termenul de bizantin a fost creat de istorici cu scopul de a nu face confuzie intre Imperiul Roman fin Antichitate si Imperiul Roman de Rasarit care a dainuiy in mult timp in Evul Mediu pana in 1453.

| LordCristobal a răspuns:

Dar in esenta Romania sau Imperiul Bizantin era urmasul Imperiului Roman din Antichitate in toate privintele de la organizare militara, arhitectura cladirilor si stilul de viata.
Singura deosebire ar fi ca Romania sau Imperiul Bizantin predomina mai mult stilul grecesc.