| HereToHelp123 a întrebat:

1)Care profesor e platit cel mai bine? Romana,mate,engleza, etc?
2) Tu iti alegi,spre exemplu, ca vrei sa fii profesor la generala sau liceu?
3) Poti pune dosar la scoala care vrei?
Mersi

Răspuns Câştigător
| RazvanFlorea1993 a răspuns:

Buna. Eu am terminat Facultatea de Istorie si am facut Modulul Psihopedagogic D.P.P.D, doar nivelul I, nivelul II se face la master.
Dupa ce se obtine licenta, cu nivelul I, se poate preda doar la scoala generala, dupa ce termini cu masterul, si obtii nivelul II, poti preda si la liceu, iar daca te inscrii la doctorat si obtii si doctoratul, poti preda la facultate.
Cel mai bine platit profesor cred ca este cel de limba romana si matematica la gimnaziu, dar si la liceu. La liceele bilingve, profesorii de limbi straine, la profilele tehnice, profesorii de fizica.
Dosarul se depune la inspectoratul judetean, sau inspectoratul Municipiului Bucuresti, se da examen, eventual de titularizare, iar in functie de nota esti repartizat in scolile unde sunt locuri.
Daca iei nota sub 7, ai voie sa predai doar in mediul rural, iar peste 7 poti preda si in oras.

| HereToHelp123 explică (pentru RazvanFlorea1993):

Multumesc din suflet! Imi doresc foarte mult se devin profesoara,in ciuda faptului ca majoritatea zic" Esti nebuna? Ce salar mic! Ce te chinui?, etc" Nu stiu, cred ca din generala am visul asta. Vreau sa ma pregatesc bine si sa stiu la ce sa dau! Mi-ar placea sa pot schimba ceva in sistemul de invatamant, sa vad unele lucruri din perspectiva de elev care nu ma atrag la o ora, pe care mi le-as dori...si sa le pun in practica. happy

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru HereToHelp123):

Pentru nimic. Multumesc pentru fundita.
In clasa a 9 a as fi vrut sa fiu profesor de stiinte socio-umane, acum, dupa ce am terminat facultatea, nu ma mai atrage.
Tu profesoara de ce materii vrei sa fii?

| HereToHelp123 explică (pentru RazvanFlorea1993):

Romana. Ma mai gandeam si la engleza, insa cam pe romana merg.

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru HereToHelp123):

Esti la litere acum?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. toti au acelasi salariu. el difera in functie de grade si vechime nu de materia predata

2. depinde de gradele care le ai

3. unde sunt locuri libere de titularizare

| lavyyy_6110 a răspuns:

Cam toti profesorii au acelasi salariu in functie de vechime dar in principal scot bani frumosi cu meditatii ..deci de mate/romana caci acolo se cam mediteaza toti ..chiar si chimie
tu faci facultatea si apoi iti depui dosarul dai un concurs si esti admis unde ai vrut, asta ca titular sau esti ales ca si suplinitor