| allestrumf a întrebat:

Buna am 14 ani si sunt clasa a opt -a. La istorie ne da sa invatam 3-4 pagini de caiet studentesc. Imi puteti spune si mie metode de invatat mai usor? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| VaD a răspuns:

Trebuie sa gasesti modul de invatat care ti se potriveste tie,il ''descoperi'' singura, nu ti l poate spune nimeni.Dar daca ai 3, 4 pagini, nu le poti invata pe derost.Incearca sa citesti,sa intelegi ceea ce este scris.Un truc:daca iti e greu, incearca sa crezi ca citesti o revista mondena, cu evenimente interesante, etc...vezi tu!
Alt secret pentru a imbunatati procesul de invatare este simplificarea lui, schematizarea. Mai intâi ideile principale, cele mai importante, si abia apoi detaliile.
Succes!

5 răspunsuri:
| BlackNights a răspuns:

Buna! Eu la istorie imi faceam scheme cu lectiile predate, le scurtam si invatam esentialul, iar ceea ce ni se preda citeam de vreo 2 ori cat sa tin minte mai multe chestii.

| LotusRadioactiv a răspuns:

Citeste de 3 ori toata lectia, apoi invata pe de rost fiecare fragment, apoi cand termini o pagina o recitesti de 3 ori.
Cand procedezi asa cu toate paginile, recitesti lectia de 3 ori.
Apoi relaxeaza-te si nu te mai gandi la acest subiect pana maine, cand vei relua invatatul intocmai ca si in zua precedenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata mecanic adica toceste pentru ca nu ai alta solutie; daca nu ti place si nu-ti intra in cap asta e; nu te lua dupa aia care zic invata logic si habar nau ce inseamna(ca sa stii: toata lumea toceste; )

| TheExpert01 a răspuns:

Wow 4 3 paginiii pai citeste cate jumate de pagina apoi o zici(daca inveti repede) daca nu inveti repede citeste cate un fragmentel sau citeste (doar ce este CEL MAI CEL MIA IMPORTANT) funda?

| kiba a răspuns:

Invata logic nu mecanic... e cea mai buna metoda invata