| bbbbbbbbnbbbb a întrebat:

Am de invatat pana maine 4 pagini de caiet studentesc. Spuneti-mi cum as putea invata mai usor intr-un timp scurt. Nu vreau răspunsuri gen de ce nu ai învățat in weekend sau altceva pentru ca nu am fost acasă. Va rog spuneti-mi voi cum învățați mai usor si intr-un timp scurt

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Concentreaza-te integral pe invatat. Mananca ceva, bea suficiente lichide, du-te la toaleta, inchide si scoate din priza televizorul si calculatorul, inchide toate telefoanele din casa si pune-le undeva unde sa nu-ti fie la indemana, ia apoi caietul si invata. Nu te intrerupe decat dupa cam 50-60 de minute. Atunci bea din nou niste apa, mergi la baie si dupa 5-6 minute reapuca-te de invatat. Ar trebui sa nu ai nevoie de mai mult de o ora si jumatate.

| Mayhem666 a răspuns:

Incearca sa intelegi ceea ce inveti, incearca sa inveti logic, nu doar sa retii pe moment si pana maine sa uiti tot. Incearca sa te incui in camera, sa indepartezi orice ar putea sa te distraga, sa iti anunti membrii familiei ca ai de invatat si sa nu te deranjeze, si apoi ia-ti caietul si incearca sa te concentrezi la ce te inveti, incearca sa nu te gandesti la altceva. Incearca sa faci un fel de povestioara din ce inveti, ca poate asa o sa reusesti sa inveti mai usor. Daca ai de invatat la istorie sau un comentariu la romana, o sa reusesti sa inveti usor daca faci un fel de povestioara, dar daca ai de invatat la alta materie, incearca sa te concentrezi pe ce inveti si sa inveti logic. Sper ca raspunsul meu te-a ajutat cat de cat si sper ca o sa reusesti sa inveti pana maine. Bafta!

| qwertpro a răspuns:

Cel mai usor ar fi sa inveti asa cum intelegi tu toate propozitiile care par a fi mai principale.De exemplu, daca consideri ca propozitia 1, 2, 4, 5, 6,8,9, sunt importante, incepe sa le inveti rand pe rand asa cum le intelegi, si evident incepi cu propozitia 1, o citesti de 2-3 ori, apoi o spui in cand asa cum o intelegi de 3-4 ori, si treci la propozitia a 2 si o inveti ca pe prima, apoi spui in gand propozitia 1 si 2, apoi treci la a 4, si o inveti ca pe 1 si 2 si apoi spui in gand propozitia 1, 2 si 4, si mai ia cate o pauza, eu asa invata si merge foarte bine.

| Happy33 a răspuns:

Imi dai funda te rog ca te-am ajutat.

| Jaegerjaquezz a răspuns:

Odihneste-te daca esti obosit, concentrare la ceea ce trebuie sa inveti, de obicei daca asculti muzica usor pe fundal ajuta la invatat foarte bine, inlatura orice gand de activitate si ca acele pagini sunt importante pentru tine, sa ai langa tine lichide, poate si ceva de rontait dar nu in permanenta, ia pauza cateva minute intre pagini, dai o tura pe afara 5-10 min sa te oxigenezi si sa te relaxezi, big grin

Răspuns utilizator avertizat