| JustaLittle a întrebat:

Am 14 ani, sunt fata si îmi place foarte mult tot ce tine de criminalistica, servicii secrete, trupe speciale etc. Am duritatea necesară pentru un asa domeniu și as vrea sa știu toate etapele (și variantele) pentru a face o cariera pe viitor în acest domeniu. Ma puteți ajuta? (as prefera din propria experienta, nu vreau link-uri /articole)
În toamna încep clasa a 8-a și o sa trebuiască sa aleg un liceu (sunt prima în clasa, am. Medii bune) ar trebui sa aleg un liceu militar?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Poti urma si mate-info. Ai avea nevoie pentru admitere la SRI de mate si engleza in principiu. Va trebui mult antrenament, trebuie sa iei lucrurile foarte in serios. Ca ai fost prima in clasa nu e relevant. Conteaza sa fii sportiva buna, sa ai conditie fizica- ai nevoie de viteza si rezistenta, din cate stiu de la un prieten asta se cere si cum am mai zis mate si engleza la care se dau teste. In plus, sanatatea trebuie sa fie in stare foarte buna, sa nu ai boli sau diverse probleme, sa ai toate vaccinurile si foarte importante vor fi niste teste psihologice de facut la ei. Cred ca e inca devreme sa te gandesti la asta, te mai poti razgandi de 5 ori pana in a12a... La anii tai, mai degraba gandeste-te la examene si intretine-ti conditia fizica. Alte sfaturi nu mai am, sper sa ajute macar ce am putut scrie.

| AnonimaOk a răspuns (pentru AnonimaOk):

Apropo, ar trebui sa iei in calcul si un plan B in cazul in care - Doamne, fereste- pici proba sportiva sau psihologica. E teribil sa pierzi un an din viata stand pe langa... In plus, tu tot zici ca esti dura si asa mai departe dar chiar nu e o viata usoara intr-un asemenea post. Fii atenta cand faci alegerea. Banii nu inseamna nimic, iti poti pune uneori propria viata in pericol.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa terminarea liceului ai putea urma Academia de Politie sau Academia de Informatii, bineinteles daca o sa indeplinesti conditiile cerute si daca reusesti la admitere.
Pentru a usura putin admiterea este mai bine sa urmezi liceul la profilul filologie.

| mgtow a răspuns:

Te sfatuiesti cu dirigintele si el stie unde trebuie sa te bagi ca sa iti indeplinesti visul

| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca o sa primești destule informații tehnice aici, eu zic sa te informezi puțin cu privire la ce înseamnă o cariera în acest domeniu. La 14 ani e dificil sa îți imaginezi ce presupune o cariera în domeniul informațiilor/ trupelor speciale ce sacrificii trebuie sa faci, la ce drepturi civile vei renunța și cu ce vei intra în contact. În filme e frumos în viața reală oamenii mor.

Răspuns utilizator avertizat