| lisenka a întrebat:

Am 17 ani și am o problemă: nu știu istorie. În gimnaziu am avut o profesoara buna, îmi învățam lecțiile și aveam note mari, însă după ce eram ascultata sau dădeam lucrarea de control, uitam mare parte din informații. Acum, in liceu, nu fac deloc istorie. Sunt in clasa a XI-a si am un profesor tare dezordonat. Nu dam teste, caiet nu avem, e un haos total. Îmi doresc foarte mult să învăț istorie și să nu mă mai simt mediocră din acest punct de vedere. Mi-e jenă când cineva vorbește despre subiecte istorice iar eu ori nu înțeleg mai deloc ori tac pentru că nu am ce spune. De unde pot incepe sa învăț? În ce mod sa incerc? Voi cum ați învățat istorie? Recomandati-mi cărți, lucruri de bază, care să îmi stârnească interesul. Mulțumesc.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Interesul ti-l starnesti singura, ca tien doar de ambitie.
iar istoria poti sa incepi a o invata, din manualele scolare. In fieare zi poti citii o lectie si memora eseta ei, in felul asta, o vei memora pe termen foarte lung.
Faptul ca pana acum tot ce ai invatat ai uitat, este din cauza unui singur lucru, ai invatat papagaliceste si nu ai inteles nimic, de aceea nici nu ai retinut pe termen lung.
Cand inveti logic, citind si intelegand fraza cu fraza, ajugi sa-ti sedimentezi informatia in creier, aducandu-ti-o aminte, chiar si dupa 50-60 de ani.

| TristanTzara a răspuns:

Poți învăța asta și de pe wikipedia. Sunt și canale de pe Youtube, în engleză înceară crash course, în română Istoria cu Virgil sau Istoria pe Șleau.

| Rd79 a răspuns:

Scoala nu e facuta ca sa inveti, ci sa iei note. Daca vrei sa inveti, poti cumpara carti, poti citi pe net, te poti uita la diverse documentare la tv si pe net, etc.