| Clamidia a întrebat:

Bună! Un sfat cum sa învăț la istorie încât să rețin ceva?
Am bacul la istorie, dar nu-mi fac griji cu asta. Îmi fac griji cu orele de la școală. Nu reușesc să trec. Am stat și 2 săptămâni să învăț și am luat 4. Notele mele actuale la această materie sunt 6, 3 și 4.
Credeam ca eu sunt incapabilă, dar 85% din clasă suntem în situația aceasta, alții mai rău + toți elevii care fac cu această profesoară.
Mi-am făcut portofoliu, am transcris lecțiile încât să le înțeleg, am încercat să prescurtez, dar nu pot lua note mari în teste. Nu știu cum să procedez.
Help

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte simplu: inchizi toate electronicele din casa (telefon, televizor, computer, tableta, radio, TV) si te apuci de invatat, citind cate un pasaj/fraza si incercand sa intelegi logic ce citesti ca sa memorezi doar esenta ei.
Asa inveti fiecare lectie, pana le termini pe toate.

Daca inveti lectie de lectie, cand se predau la scoala, pentru BAC iti va fi extrem de usor, doar sa recapitulezi ceea ce deja ai invatat intr-un timp record.

| Capybaraîndepresie321 a răspuns:

Poți să încerci să le înveți la culcare așa le vei reține

| Clamidia explică (pentru Capybaraîndepresie321):

Nu prea cred

| Capybaraîndepresie321 a răspuns (pentru Clamidia):

Eu totuși zic să încerci