| Ciulin_Alexandru_1995 a întrebat:

Buna am 19 ani si am decat 10 clase terminate si vreau sa continui sa-mi termin scoala adica 12 clase le pot continua la profesionala?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La o scoala profesionala de 3 ani sunt admisi doar absolventii din 2015 ai clasei a 8-a precum si absolventii clasei a 8-a din anii anteriori dar care nu implinesc 18 ani la incepera anului scolar 2015-2016. In situatia ta, poti sa urmezi doar un liceu si numai la forma serala sau la forma cu frecventa redusa. Cauta, in localitatea ta, licee/ colegii din filiera tehnologica cu diferite specializari tehnice, de stat sau private, care au organizate cursuri "la seral "sau cursuri cu "frecventa redusa"--- te inscrii direct la acel liceu, cel tarziu la inceputul lunii septembrie.Ai nevoie de foaia matricola( se elibereaza de catre scoala la care ai absolvit cele 10 clase), de certificat de absolvire( daca ai!), de certificat de nastere si carte de identitate(buletin).

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu la profesionala, nu poti. Poti continua liceul la seral sau la frecventa redusa. Faci in schimb 13 clase.Succes

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se poate să-ţi continui şcolarizarea la Profesională!

Bănuiesc că, cele 10 clase le-ai absolvit la liceu, la zi happy
Se poate să-ţi continui studiile doar la LICEU seral sau la frecvenţă redusă : vei face clasele 11-13, apoi vei putea da BAC-ul...

Pentru a afla ce licee au clase de seral & frecvenţă redusă, trebuie să mergi la I.S.J. şi să întrebi.

Toate cele bune!

| Scorpiel a răspuns:

Acum depinde de telurile care le ai, eu te-as sfatui sa termini liceul la seral...mai faci un an in plus (13 clase) dar la sfarsit poti da si tu BAC-ul.