| popalex199999 a întrebat:

Am auzit ca la liceu nu se mai face geometrie. E adevarat?

8 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Se face geometrie insa nu asa cum o stii tu din generala.Adica nu vei mai avea de-a face cu paralelograme sau cuburi,nu vei mai face desene si nu iti vor mai trebui formulele alea specifice.
In schimb,se vor folosi formulele de la sinus,cosinus, tangenta si cotangenta si vei face diferse exercitii cu ele cu ajutorul unor formule noi care nu au absolut nicio legatura cu cele din generala.
Apoi urmeaza o parte mai frumoasa, analiza matematica.Este greu de explicat dar sa stii ca nu are treaba cu mate din generala, este ceva cu totul nou si frumos pentru ca tine mai mult de imaginatie si gandire logica(spre deosebire de geometria din generala unde iti trebuie vizualizare in spatiu).

| TeddyAn a răspuns:

La profilul matematica-informatica geometria se bazeaza pe trigonometrie foarte mult

| venusdoom a răspuns:

Poate faci poate nu faci dar un lucru e sigur: o sa faci si trigonometrie laughing o combinatie de algebra si geometrie.(cosmarul fiecarui elev)

| Cezar a răspuns:

Da, se mai faci e şi logic. În matematică Algebra şi Geometria e baza!

Doar nu vrei să faci numai Algebră laughing.

| Nyghtshadow a răspuns:

Se fac vectori si trigonometrie. Acum depinde si de profil...

| MsEllaVampire a răspuns:

Se face si geometrie la liceu! Nu numai algebra.Dar acum depinde de profesor.

| Liptonel a răspuns:

Depinde de profil, eu stiam ca la profil sportiv se face mai putina MATEMATICA, sau ca nu se face deloc.

| laura99mrr a răspuns:

Da...eu cel putin cred ca da...