| Analis a întrebat:

Buna,
Am avut un eșec acum la evaluarea naționala si am picat la un profil de sociale când eu voiam la mate info.
Media mea a fost 7, 89 iar a ultimului intrat de la filologie a fost 7, 94.Cineva din clasa de filo a plecat dupa geamănul sau si locul s-a eliberat, am cerut eu acel loc, dar directorul mi-a spus ca nu poate pentru ca nu am media de admitere egala sau mai mare de 7, 94.
Acum vreau din tot dinadinsul sa ma mut la filologie si as vrea sa vad ce se poate face (nu as vrea sa aștept un semestru, dacă se poate mai devreme ar fi bine)

ESTE URGENT MULȚUMESC

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul in care nu ti se permite sa-ti schimbi profilul in cadrul liceului respectiv poti incerca sa te transferi la alt liceu. Stiu ca la varsta asta ceea ce ti s-a intamplat pare un esec, dar eu nu consider ca este. Daca dupa liceu vei face o facultate, atunci cand vei ajunge la un interviu de angajare pentru un job, nu o sa mai intereseze pe nimeni ce liceu ai facut pentru ca daca nu-l treci in CV nu intreaba nimeni. Puteai sa fi facut liceul si la frecventa redusa, unde treci clasa cu 2 prezente pe semestru, si tot n-ar mai conta la nimic daca ai o facultate. Iar daca nu te intereseaza sa faci o facultate atunci oricum nu conteaza profilul pe care il urmezi.

| isemilia a răspuns:

Nu poti sa te transferi din moment ce media ta de admitere a fost mai mica decat cea a ultimului admis la specializarea respectiva. Va trebui sa astepti un an. (se putea dupa primul semestru daca aveai media de admitere mai mare sau egala cu a ultimului). Dar vrei sa te transferi la filologie sau la mate-info (spuneai ca acolo voiai initial)?

| anonim24248 a răspuns:

Incearca la alt liceu. Daca nu trebuie sa astepti un semestru sau poate tot anul de liceu.

| Analis explică (pentru anonim24248):

Nu vreau alt liceu am spus ca in cadrul acestui liceu