| Irinaa777 a întrebat:

Buna! Am dat luni simularea evaluarii nationale si azi am primit teza corectata la limba romana. Am folosit o data sau de doua ori cuvintele "care reuseste" si profesorul mi-a subliniat literele "re re" din fiecare cuvant (sper ca intelegeti ce vreau sa spun, nu prea ma pricep sa explic). Are cineva idee ce greseala e asta sau daca e o greseala? Stiu ca e cam stupida intrebarea dar chiar sunt curioasa. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nci o greseala ca atare, posibil sa te fi atentionat ca la evaluarea nationala ar putea fi considerat semn.

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu e cacofonie, dacă la asta se gândea probabil (poți să o întrebi).

| T0T a răspuns:

Poate fi considerată cacofonie. Cacofonia nu este o greșeală, însă.

| VoidEternal a răspuns:

E chiar cacofonie.
Din Wikipedia:

"Atunci când estetica mesajului contează, succesiuni de sunete tautofonice (repetitive) precum următoarele pot fi considerate cacofonii:

finalul sacadat din: la ședință toți tații tac;
aparenta bâlbâială din mama mea m-a mascat;
repetarea silabei ce din legea trebuie să specifice ce cetățeni au acest drept;
repetarea secvenței lui în copilului lui Luca;
copilele le legănăm pe rând;
adresa sa s-a schimbat;
iarăși își înșiră poveștile;
Bolivia, cu capitala la La Paz;
hiatul deranjant din a analiza, a ascultat, a anului etc.