| miiiraaa a întrebat:

Buna am de facut pentru maine un referat cu titlul "drumul energiei electrice de la sursa pana la consumatorii din locuinta" problema e ca nu stiu despre ce sa scriu sad adica... m am gandit asa sa scriu cum a aparut energia si cum tehnologia a facut sa ajunga prin usurinta in casele oamenilor? este bine? big grin sau nu stiu...alte idei happy

funda!

10 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

In anul 1880 Thomas Alva Edison realizează prima distribuție de energie electrică instalând o centrală electrică pe pachebotul transatlantic "Columbia", prima navă iluminată electric.
Pe 4 septembrie 1882 la New York, el punea în funcțiune prima centrală electrică care alimentează clădirile unui oraș. Edison era adeptul producerii si transportului en electrice in curent continuu, datorita pierderilor pe liniile de transport erau necesare fire groase de cupru.
Aparitia lui Nicola Tesla, care inventase generatorul de curent alternativ, a dus cu Edison „Razboiul Curentilor" pe care l-a cistigat, dovedind avantajele transmisiei la distanță a curentului alternativ, în comparație cu curentul continuu. Tesla a pus bazele ingineriei electrice moderne si a contribuit de asemenea la construirea hidrocentralei de lângă Cascada Niagara.Actualmente se foloseste acest sistem de transport/distributire.
Pe scurt drumul este urmatorul:generator electric polifazat, statie de transformare (ridicatoatre
la 120Kv, sau 220Kv), linii de inalta tensiune(sute de km) care leaga diversii producatori de e. e., statii de transformare(coboritoare la 20Kv), linii de medie tensiune (zeci de km), transformatoare coboritoare la joasa tensiune (380V trifazic/220V monofazic), linie de joasa tensiune (zeci, sute de metrii), consumatori casnici sau industriali.Frecventa curentului alternativ, functie de tara/standard este de 50-60 Hz.

| TudorieMihai a răspuns (pentru georgesur):

Ms mult de o parte din referat ca de acum in colo mai fac eu, oricum mersi mult.

| Klepto a răspuns:

Eu l-as numi altfel."Peripetiile energiei electrice".
As combina amuzantul cu informationalul, as folosii si termeni specifici dar as face si o povestioara, Ex: S-a intalnit cu un Megabit... cablul era calcat de cineva si nu a putut sa treaca.
Asa l-as face eu ca sa fie mai original, informatii peste informatii este cam plictisitor.
Dar asa l-as face eu, depinde de tine cum il faci tu.
Spor la scris.

| MewMewKat a răspuns (pentru Klepto):

Titlul...e ciudat, dar modul prin care vrei sa faci compunerea e interesanta, dupa parerea mea, ar fi mai potrivit pentru o ora de limba romana. Ar putea fi potrivita si pentru ora de ed. Tehnologica, desi, depinde mai mult de profesor. E super fain cum ai vrea sa faci, ar iesi super, dupa cum am spus, mai mult pentru o ora de limba romana. laughing :*

| Klepto a răspuns (pentru MewMewKat):

Wow, am raspunsuri din 2011, wow inca un pic si se fac 7 ani, deja ma simt extrem de batran, pardon antic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms mult georgesur:!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

da este bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am de facut un referat la romana si nu stiu despre o povesteb de ion creanga sunt in clasa 1 si ma cheama Marius

| laury_3196 a răspuns:

Clasa a 8a? voi acum aveti de facut referatul? eu l-am avut inainte de vacanta.

| PELIKAN a răspuns:

Mersi georgesur
imi este de folos