| AliceAliceAliceAlice28 a întrebat:

Am de facut prezentari in power point pentru la fizica si profesoara ne-a spus sa bagam si niste curiozitati(ochiul, vederea cromatica, instrumente optice, defecte ale vederii-_)despre
ne-a dat un exemplu.gn iepurele vede totul in.rosu.ce alte curiozitati mai stiti legate de aceste teme(sunt cele scrise in paranteza)funda

2 răspunsuri:
| BeibiiX a răspuns:

Defecte ale vederii:
Hipermetropul poate vedea clar obiectele îndepărtate numai cu effort de acomodare, iar obiectele mai apropiate, care intră în limitele de acomodare ale unui ochi normal, nu le poate distinge clar. Folosind ochelari cu lentile convergente.

Daltonismul este un astfel de defect, care consta in capacitatea unei persoane de a distinge culorile, in deosebi rosu de verde

Ochiul miop este mai alungit decăt cel normal, astfel că focarul său se află în faţa retinei. Cu alte cuvinte imaginile obiectelor în depărtate (situate la infinit) nu se formează pe retină, ci în faţa e

Presbitismul este fenomenul de diminuare a puterii de acomodare a ochiului datorat îmbătrânirii. Una din explicaţiile cele mai frecvent oferite se referă la pierderea progresivă a elasticităţii cristalinului odată cu înaintarea în vârstă la care se adaugă, ca factor agravant, pierderii puterii de contractare şi relaxare a muşchilor ciliari (muşchi ce controlează bombarea cristalinului).

Astigmatismul este o boala comuna a ochiului care este usor de corectat cu ochelari, lentile de contact sau prin interventie

happy:*

| crinutzz a răspuns:

Cainele vede in alb negru`