| DizzyRawrr a întrebat:

Bună, am de facut un referat la geografie despre Finlanda, şi am cautat peste tot, da nu am gasit nici o explicaţie, de ce în Finlanda se găsesc atat de multe lacuri...defapt, există vreo explicaţie. Fundă celui mai bun răspuns.
big grin

Răspuns Câştigător
| Christin1999 a răspuns:

Raspunsul corect e : Deoarece acum mii de ani Finlanda a fost acoperita de ghetarii de calota podisurile au fost erodate si s-au format campii cu foarte multe lacuri glaciare ( aprox. 200.000 lacuri)

2 răspunsuri:
| heroforyou a răspuns:

E din cauza reliefului care a fost modelat de ghetari, prin urmare au aparut si foarte multe lacuri glaciare...asa stiu

| casyan123 a răspuns:

Se afla intr-o regine nordica si are o clima foarte rece!
Asta s-ar putea sa fie motivul...