| BeBiCu a întrebat:

Am depus o cerere de transfer sa ma mut la alta clasa, iar acum vreau sa depun o cerere sa ma transfer la alt liceu. Pot sa am depuse 2 cereri in acelasi timp(prima-sa ma mut la alta clasa si a doua-sa ma mut la alt liceu)? Pentru ca nu stiu sigur daca cererea la alt liceu va fi aprobata. Iar daca amandoua sunt acceptate, pot sa aleg una din ele sau se anuleaza amandoua?

6 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Banuiesc ca vrei sa fugi cit mai repede din clasa aia si nu stii cum.
Ca sa te muti la alt liceu ai nevoie in primul rind de acordul liceului unde vrei sa ajungi. Il ai?
Ca sa te muti in alta clasa e mai usor, pentru ca e vorba de aceeasi scoala. Daca e si acelasi profil e si mai usor, dar iti trebuie argumente.
Nu e de ajuns sa ai lasata o cerere la secretariat. Daca ai o problema serioasa, mergi cu unul din parinti si vorbeste cu directorul pentru a-ti aproba transferul ( in una din cele doua variante). Si atunci o sa afli si ce sanse ai.

| BeBiCu explică (pentru michelia):

Da,asa e,vreau sa plec din clasa in care sunt acum pentru ca majoritatea colegilor nu le au cu invatatura, sunt f galagiosi si deranjeaza orele, iar din cauza lor si restul care vor sa invete sunt trasi in jos din cauza dezinteresului lor. Am depus acum o luna cerere pentru a ma muta la alta clasa si mi s-a spus ca in mare parte sunt ca si acceptata, dar eu vreau sa ma transfer la cel mai bun liceu care sa ma ambitioneze si mai mult. Plus ca la acel liceu sunt mult mai multe oferte de invatare. Nu stiu sigur daca voi primi acceptul de la celalalt liceu, de aceea doresc sa depun doua cereri si sa nu retrag prima cerere.In caz ca nu ma primesc la liceul respectiv, macar sunt sigura ca am scapat de clasa asta. Este vreo problema daca am doua cereri in acelasi timp?

| michelia a răspuns (pentru BeBiCu):

Motivul ramine acelasi si banuiesc ca deja l-ai si spus public catre conducere.
Teoretic nu e nici o problema ca exista ambele cereri, dar sa stii ca directorul tau ar prefera sa ramii in scoala, mai ales daca inveti bine. Oricum scolile tin sa-si pastreze elevii ( e vorba de normele didactice in principal).
Si daca vrei sa ajungi la cel mai bun liceu din oras, realizezi ca e mai greu; acolo s-a intrat cu o medie mai mare decit ai avut-o tu iar acum iti trebuie iarasi o medie foarte buna pe linga dorinta de a accede acolo. Ia in calcul si varianta ca ramii totusi la scoala de acum.
Succes!

| BeBiCu explică (pentru michelia):

Am media pentru a intra acolo. Stiu ca e mai greu si imi asum.Iar cand am pus in clasa a opta preferintele pentru liceu, acest liceu nu a fost pe lista mea pentru ca nu era cel mai bun. Dar intre timp lucrurile s-au schimbat. Multumesc pentru ajutor! Deci daca sa zicem as fi acceptata in ambele parti, pot sa aleg si nu va fi nici o problema, nu?

| michelia a răspuns (pentru BeBiCu):

Asta e parerea mea, dar asigurari nu-ti poate da decit directorul tau. De fapt ce sa se intimple? daca e sa ai acceptul si de dincolo, o sa te prezinti iar la conducerea liceului tau si sa ceri transferul. Daca nu-l ai, ramine varianta cu clasa.

Si de anul trecut, cind tu ai intrat la cel mai bun liceu ( banuiesc), asa de tare s-a schimbat totul incit aici sint clase proaste, autoritatea lipseste iar dincolo e deodata grozav?
Intereseaza-te mai bine inainte de o schimbare definitiva.

| Kristinikaaa a răspuns:

Gandeste-te bine ce vrei sa faci, intereseaza-te care sunt sansele sa te primeasca la alt liceu sau la alta clasa si anuleaza cererea inutila. N-are rost sa fugi dupa doi iepuri in acelasi timp.