| anonim_4396 a întrebat:

Bună am și eu o întrebare la care nu am găsit un răspuns concret. Întrebare este următoarea : O cameră sferică este înconjurată de oglinzi, aprindem lumina și o stingem.
Unde dispare lumina când o stingem?
Nu știu dacă am ales bine categoria Cultură generală!

Răspuns Câştigător
| PrivateName a răspuns:

Pai lumina dispare inapoi in bec... da si mie o funda...rolling on the floorwinking

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

. hmmm pai teoretic lumina nu ar trebui sa dispara! dar cred ca are o importanta si aerul din respectiva camera! fiindca intr-o camera vidata lumina ar tr sa circule la infinit! intr-o camera unde este aer probabil ca nu o sa dureze asa! :. plus ca acea camera nu ar fi 100 % acoperita de oglinzi! :. chair si tu ai spus ca,, daca aprindem lumina,,. ...pai si becul este acoperit de oglinzi? oricum este cam dificil de spus cu exactitate! nu ar strica ca cineva sa faca odata un experiment!

Abh
| Abh a răspuns:

Aerul are o anumita densitate, are masa, si lumina se pierde in el. In spatiu, unde nu exista materie, lumina circula la infinit pana intalneste un obiect (planeta, cometa, etc.). Din cauza asta putem noi vedea lumina unor stele la mii de ani lumina distanta.
In plus, sticla e partial permeabila, nu reflecta toata cantitatea de lumina pe care o primeste, insa noi nu putem observa asta cu ochiul liber.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Luminile dispar dupa aproximativ 10 minute de la stingerea lumanarii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu becul nu este acoperit de oglindă. Mă gândesc că și oglinzile au un rol în acest caz. Cel puțin noi nu vedem lumina în sine ci obiectele luminate de ea.